Kościół Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Dziadowej Kłodzie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Dziadowej Kłodzie
kościół parafialny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Miejscowość

Dziadowa Kłoda

Wyznanie

katolicki

Kościół
Wezwanie

Niepokalane Poczęcie NMP

Położenie na mapie gminy Dziadowa Kłoda
Mapa konturowa gminy Dziadowa Kłoda, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Dziadowej Kłodzie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Dziadowej Kłodzie”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, blisko prawej krawiędzi nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Dziadowej Kłodzie”
Położenie na mapie powiatu oleśnickiego
Mapa konturowa powiatu oleśnickiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Dziadowej Kłodzie”
Ziemia51°14′06,1872″N 17°42′37,9512″E/51,235052 17,710542

Kościół Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Dziadowej Kłodziekatolicki kościół parafialny znajdujący się w Dziadowej Kłodzie (powiat oleśnicki). Funkcjonuje przy nim Parafia Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W lipcu 1859, podczas wizytacji sufragana Bernarda Bogedaina, poruszano sprawę budowy kościoła we wsi (mieszkało tu 707 katolików i 71 ewangelików). Wieś należała do parafii w Ślizowie. Obiekt powstał w latach 1866-1869 w stylu neoromańskim (kamień węgielny wmurowano 28 sierpnia 1866, a podczas uroczystości przemawiano zarówno po polsku, jak i po niemiecku). Historia budowy została spisana przez księdza Ignacego Kupca z Sycowa 13 października 1867. Pierwsze podanie z prośbą o pozwolenie na budowę skierowano do metropolity Heinricha Paerstera 24 listopada 1863 (potem je jeszcze ponawiano). Lokalny latyfundysta, książę Biron von Curland odmawiał wsparcia budowy, a nawet się jej sprzeciwiał. W 1866 pozwolenie wydano. Projektantem świątyni był August Molke. Zakupu drewna dokonano w Pisarzowicach, gdyż książę von Curland zabronił dokonać tego w Dziadowej Kłodzie. Zakaz zakupu dotyczył też gliny na cegły. Książęca Policja Budowlana czyniła też dalsze wysiłki celem utrudniania budowy. Wapno i węgiel sprowadzono z Wrocławia. 24 kwietnia 1869 kościół przekazano probostwu w użytkowanie. Pierwszym proboszczem został ks. Paweł Sianowski z Pszczyny. Do 1890 w kościele dwa razy w tygodniu (wtorki i soboty) odbywało się nauczanie w języku polskim, a trzy razy w miesiącu wygłaszano w tym języku kazania. Potem niemieckie władze zakazały tego rozwiązania[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gmina Dziadowa Kłoda, Kościół Parafialny w Dziadowej Kłodzie. [dostęp 2017-05-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-06-11)].