Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie (stary)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
A-1024 (A-250)[1] z dnia 9.03.1971
kościół filialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Miejscowość

Kraków

Adres

ul. ks. Jerzego Popiełuszki 35

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie

Wezwanie

Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny”
Ziemia50°00′56,6″N 20°02′19,0″E/50,015722 20,038611

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Pannyrzymskokatolicki kościół filialny należący do parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie. Znajduje się w historycznej dzielnicy Bieżanów.

Obecna murowana świątynia została ufundowana w 1636 roku przez archidiakona katedry krakowskiej księdza Jana Foxa, sekretarza króla Zygmunta III Wazy, który w testamencie przekazał na ten cel cały swój majątek. Kościół powstał na miejscu poprzedniej budowli zniszczonej przez pożar. W dniu 3 września 1671 roku świątynia została konsekrowana (poświęcona) przez krakowskiego biskupa pomocniczego Mikołaja Oborskiego. kościół został zbudowany z kamienia. Pierwotnie w prezbiterium znajdowały się trzy ołtarze, a sama budowla nie posiadała wieży.

W latach 1881-1889 do świątyni zostały dobudowane dwie kaplice boczne oraz wieża w stylu neogotyckim o wysokości 27 metrów, na której zostały umieszczone zegar i dzwony. Projektantem był architekt Karol Knaus. W tym czasie proboszczem był ksiądz Józef Kufel.

Podczas I wojny światowej Austriacy zburzyli wieżę, równając ją ze szczytem świątyni (dachu). Kiedy front zbliżył się pod Kraków, a Rosjanie zajęli pozycję na wzgórzach Bogucice - Kaim, pociski artyleryjskie austriackie zniszczyły dach świątyni i resztkę wieży. Po zakończeniu wojny ksiądz M. Jacaszek nakrył wieżę prowizorycznie, a dach świątyni uzupełnił i pokrył dachówką. Wieża została podwyższona do wysokości dawnego zegara i została zakończona dachem hełmowym[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2018-01-25].
  2. Historia. Parafia Narodzenia NMP w Krakowie-Bieżanowie. [dostęp 2018-01-25]. (pol.).