Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pyzdrach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pyzdrach
kl.IV-73/34/58 z dnia 03.10.1958[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Widok na kościół od strony ul. Kaliskiej
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Pyzdry

Adres

ul. Farna 5

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pyzdrach

Wezwanie

Narodzenie Najświętszej Maryi Panny

Położenie na mapie Pyzdr
Mapa konturowa Pyzdr, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pyzdrach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pyzdrach”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pyzdrach”
Położenie na mapie powiatu wrzesińskiego
Mapa konturowa powiatu wrzesińskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pyzdrach”
Położenie na mapie gminy Pyzdry
Mapa konturowa gminy Pyzdry, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pyzdrach”
Ziemia52°09′55″N 17°41′13″E/52,165278 17,686944

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pyzdrach (fara pyzdrska) – zabytkowy rzymskokatolicki kościół parafialny w Pyzdrach, w powiecie wrzesińskim, w województwie wielkopolskim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Świątynia wybudowana prawdopodobnie w drugiej połowie XV wieku w stylu późnogotyckim. W 1768 i 1807 uszkodzona przez pożary. Gruntownie restaurowana w latach 1865-1870.

Wnętrze świątyni - ołtarz główny

Architektura i wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Jest to trzynawowa świątynia bazylikowa, posiadająca prezbiterium zamknięte wielokątnie i wieżę od zachodu. Z lewej i prawej strony prezbiterium umieszczone są obydwie zakrystie, w południowej dotrwało do naszych czasów gotyckie sklepienie krzyżowo-żebrowe osiadające na kamiennych wspornikach i zworniku, na którym umieszczony jest rysunek Baranka Bożego.

Masywna wieża zakończona jest neogotyckimi blankami z II połowy XIX wieku. Wyposażenie wnętrza głównie współczesne, starszymi elementami są m.in. kamienna chrzcielnica późnogotycka i krucyfiks z początku XVI wieku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023, s. 254 [dostęp 2012-06-22].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]