Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Seroczynie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
158/75 z 14.11.1975[1]
kościół parafialny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Seroczyn

Adres

ul. Mińska

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Seroczynie

Wezwanie

Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie liturgiczne

31 maja

Położenie na mapie gminy Wodynie
Mapa konturowa gminy Wodynie, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie powiatu siedleckiego
Mapa konturowa powiatu siedleckiego, blisko lewej krawiędzi na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny”
Ziemia52°00′33,0″N 21°55′10,6″E/52,009167 21,919611

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Pannyrzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Domanice diecezji siedleckiej.

Obecna murowana świątynia została wzniesiona w latach 1909–1913 dzięki staraniom proboszcza księdza Michała dziedzica Seroczyna Edmunda Wernera i parafian. Zbudowana została według projektu siedleckiego architekta inżyniera Z. Zdańskiego. Budowla nie była poddawana zmianom i przebudowom. Świątynia nie jest orientowana, czyli zwrócona jest prezbiterium ku zachodowi. Nawa została wzniesiona na planie centralnym, zbliżonym do ośmiokąta, prezbiterium jest prostokątne zamknięte trójbocznie, po jego obu stronach znajdują się zakrystie (zakrystia północna jest dwukondygnacyjna); od wschodu znajduje się czworokątna wieża z kruchtą i dwoma pomieszczeniami bocznymi w przyziemiu. Świątynia została zbudowana ze starannie wypalonej cegły ceramicznej, z użyciem kształtek ceglanych o urozmaiconych wykrojach. Podmurówka - cokół została wzniesiona z precyzyjnie opracowanych ciosów piaskowca. Nawa nakryta jest sklepieniem gwiaździstym podpartym sześcioma, potężnymi, ośmiokątnymi filarami, kruchta, prezbiterium i zakrystia północna nakryte są sklepieniem krzyżowym; empora nad zakrystią północną i zakrystią południowa nakryte są sklepieniem kryształowym. Ściany wnętrza są otynkowane; przy obramieniach okien i gzymsie wieńczącym pozostawiono surową cegłę. Otwór tęczowy jest profilowany uskokowo i posiada wykrój ostrołukowy. Ściany między prezbiterium, a zakrystiami są przeprute w górnej kondygnacji przeszklonymi tryforiami. Chór organowy obejmuje szerokość kruchty i jest ozdobiony murowaną ażurową balustradą; stolarka drzwiowa pochodzi z początku XX wieku, drzwi klepkowe posiadają mosiężne zamki[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo mazowieckie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2018-12-27].
  2. Gminna ewidencja Zabytków - Kościół Parafialny pod wezwaniem Nawiedzenia NMP. Urząd Gminy Wodynie. Biuletyn Informacji Publicznej. [dostęp 2018-12-27]. (pol.).