Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Pyrzanach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Pyrzanach
kościół parafialny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 lubuskie

Miejscowość

Pyrzany

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Wezwanie

Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie liturgiczne

sobota po zakończeniu oktawy Bożego Ciała

Położenie na mapie gminy Witnica
Mapa konturowa gminy Witnica, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Pyrzanach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Pyrzanach”
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa konturowa województwa lubuskiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Pyrzanach”
Położenie na mapie powiatu gorzowskiego
Mapa konturowa powiatu gorzowskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Pyrzanach”
Ziemia52°39′38,2500″N 14°58′20,2548″E/52,660625 14,972293

Kościół pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Pyrzanach – katolicki kościół parafialny, znajdujący się w Pyrzanach, gmina Witnica.

Historia do 1945 (stare kościoły)[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze wzmianki o możliwości istnienia świątyni we wsi pochodzą z 1718. Po jego pożarze (1769), zbudowano w 1778 nowy kościół w zmienionej lokalizacji (centrum wsi). Był to obiekt filialny, podporządkowany parafii w Tarnowie, gdzie rodzina Zimmermannów zbudowała świątynię parafialną dla robotników swojej huty. Oba kościoły pyrzańskie (stary i nowy) miały konstrukcję ryglową. Kilka lat od budowy we wsi ulokowano parafię. W 1840 kolejny pożar strawił świątynię. Wkrótce została ona odbudowana i istniała do roku 1900, kiedy to została rozebrana, a staraniem pastora Paula Rohrlacha wzniesiono kolejną - ceglaną. Podczas działań wojennych w 1945 kościół uległ uszkodzeniu. Rozebrano też jego wieżę, która utrudniała lądowanie samolotów na pobliskim lotnisku polowym[1].

Historia po 1945 (nowy kościół)[edytuj | edytuj kod]

Po wojnie wieś zasiedlili przede wszystkim przesiedleńcy ze wsi Kozaki (okolice Lwowa), którzy tworzyli zwartą społeczność, a ich przywódcą był ksiądz Michał Krall, który starał się o przejęcie dawnego zboru, na co nie wyrażały zgody władze komunistyczne. Zezwolono na adaptację do celów religijnych dawnej gospody, stojącej w północnej części wsi. Przebudowano ją, nakryto blaszanym dachem i postawiono ołtarz w kształcie groty z figurą Matki Boskiej. Za wyposażenie służą do dziś sprzęty kościelne przywiezione z Kozaków oraz podarowane przez amerykańską Ligę Katolicką. Nowy kościół poświęcono 27 sierpnia 1945[1]. Ruiny starej świątyni z czasem rozebrano - do dziś w centrum wsi stoją jej fundamenty wraz z obeliskiem ku czci ks. Kralla[2].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Witnica.pl, Pyrzany
  2. napis in situ