Kościół Przemienienia Pańskiego w Hermanowiczach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Przemienienia Pańskiego
Касцёл Перамянення Гасподняга
212Г000833
kościół parafialny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Białoruś

Miejscowość

Hermanowicze

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

Kościół łaciński

Parafia

Parafia Przemienienia Pańskiego w Hermanowiczach

Wezwanie

Przemienienie Pańskie

Położenie na mapie obwodu witebskiego
Mapa konturowa obwodu witebskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Przemienienia Pańskiego”
Położenie na mapie Białorusi
Mapa konturowa Białorusi, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Przemienienia Pańskiego”
55°24′59″N 27°43′54″E/55,416389 27,731667

Kościół Przemienienia Pańskiegorzymskokatolicki kościół w Hermanowiczach, w diecezji witebskiej. Wzniesiony w 1787, reprezentuje styl baroku wileńskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Świątynia została ufundowana w 1787 przez właściciela miejscowych dóbr, starosty gabrielowskiego Ignacego Szyryna. Początkowo nie był to kościół parafialny; taki status miał od 1810. Obiekt był nieprzerwanie czynny do 1948, gdy władze radzieckie aresztowały proboszcza ks. Jana Grabowskiego, a świątynię poleciły zaadaptować na cele świeckie[1]. Figurę maryjną z ołtarza przewieziono do muzeum[1]. Kościół został zwrócony wiernym w 1988 i w tym samym roku powtórnie poświęcony[1].

W literaturze wezwanie kościoła bywa błędnie podawane jako Zwiastowanie; z archiwum kościelnego wynika jednak, że święto patronalne obiektu przypada w dniu Przemienienia Pańskiego[1].

Przy kościele znajdują się groby pięciu żołnierzy polskich poległych w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku[2].

Wnętrze kościoła
Ołtarz boczny przed restauracją

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Kościół reprezentuje styl baroku wileńskiego[1]. Został wzniesiony na planie prostokąta, z półkoliście zamkniętym prezbiterium i dwiema łączącymi się z nim zakrystiami, także prostokątnymi. Na elewacji kościoła wznoszą się dwie pięciokondygnacyjne wieże zwieńczone płaskimi hełmami. Dwie najwyższe kondygnacji wież cechuje wygięta linia gzymsów i ścięte naroża. Elewacja frontowa zdobiona jest ponadto pilastrami, gzymsami i bogatymi obramowaniami okien. Fasadę wieńczy trójkątny szczyt z wolutami położony pomiędzy wieżami, nieco względem nich cofnięty. Kościelną nawę kryje sklepienie kolebkowe. Na sklepieniu i części ścian zachowała się polichromia; przetrwała również dekoracja stiukowa na parapecie chóru muzycznego[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Германавічы — парафія Перамянення Пана
  2. [OSR] Cmentarze i pomniki walk o utrwalenie granic (1918-21r.) : Hermanowicze (Германавічы) [online], www.rowery.olsztyn.pl [dostęp 2016-04-25].
  3. Grzegorz Rąkowski, Ilustrowany przewodnik po zabytkach kultury na Białorusi, Warszawa: Burchard Edition, 1997, s. 71, ISBN 83-904446-9-0, OCLC 835719268.