Kościół Przemienienia Pańskiego w Starej Wronie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Przemienienia Pańskiego w Starej Wronie
A-159 z dnia 06.02.1973 r.
kościół parafialny
Ilustracja
Kościół parafialny w Starej Wronie
Państwo

 Polska

Miejscowość

Stara Wrona

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Stanisława BM

Wezwanie

Przemienienia Pańskiego

Położenie na mapie gminy Joniec
Mapa konturowa gminy Joniec, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Przemienienia Pańskiego w Starej Wronie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Przemienienia Pańskiego w Starej Wronie”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Przemienienia Pańskiego w Starej Wronie”
Położenie na mapie powiatu płońskiego
Mapa konturowa powiatu płońskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Przemienienia Pańskiego w Starej Wronie”
Ziemia52°33′39″N 20°35′03″E/52,560833 20,584167

Kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Starej Wroniekatolicki kościół położony jest w województwie mazowieckim, w powiecie płońskim, w gminie Joniec, w diecezji płockiej. Dokładnie w miejscowości Stara Wrona, często mylonej z samą nazwą „Wrona”, która jest tylko nazwą zwyczajową.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Z wizytacji z 1598 r. wiadomo, że w Starej Wronie istniał kościół pod wezwaniem św. Stanisława, który rozebrany został w 1775 r. W tymże roku rozpoczęto budowę nowego, także drewnianego kościoła, którą ukończono około 1780 r. Kościół ten został konsekrowany w 1792 r. Obecny, murowany, neogotycki kościół wzniesiono w latach 1898-1906, kiedy proboszczem był ks. Franciszek Karwacki. Konsekracji świątyni dokonał w 1907 r. bp Apolinary Wnukowski. Po uszkodzeniach wojennych w 1915 r. kościół był remontowany; rzeźby do wnętrza wykonał Wincenty Bogaczyk. Po II wojnie światowej restaurację kościoła przeprowadził ks. Wacław Bernaś, następnie w kościele pełnił funkcję księdza ks. Wawrzyniec Ulanowski, obecnie zaś Sławomir Karłowicz. Do 1800 r. istniała parafia we Wrońskach z kościołem pod wezwaniem św. Marii Magdaleny i św. Doroty. Po pożarze kościoła teren parafii włączono do Starej Wrony.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]