Kościół Sant’Agnese w Wenecji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Sant’Agnese w Wenecji
Chiesa di Sant'Agnese a Venezia
oratorium
Ilustracja
Fasada kościoła od strony Campo Sant’Agnese
Państwo

 Włochy

Miejscowość

Wenecja

Adres

Calle S. Domenico, Dorsoduro, 791a, 30123 Venezia VE

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

Kościół łaciński

Patriarchat Wenecji

Wezwanie

św. Agnieszki

Położenie na mapie Wenecji
Mapa konturowa Wenecji, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Sant’Agnese w Wenecji”
Położenie na mapie Włoch
Mapa konturowa Włoch, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Sant’Agnese w Wenecji”
Położenie na mapie Wenecji Euganejskiej
Mapa konturowa Wenecji Euganejskiej, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Sant’Agnese w Wenecji”
Ziemia45°25′47,24″N 12°19′41,45″E/45,429789 12,328181

Kościół Sant’Agnese (pl. kościół św. Agnieszki) – rzymskokatolicki kościół w Wenecji w dzielnicy (sestiere) Dorsoduro. Pełni funkcję oratorium Istituto Cavanis (Congregazione delle Scuole di Carità).

Historia[edytuj | edytuj kod]

XI–XVIII w.[edytuj | edytuj kod]

Kościół został zbudowany prawdopodobnie na początku XI wieku z inicjatywy rodziny Molini (lub Molina). Dokumenty z 1081 roku świadczą, iz pełnił wówczas funkcję kościoła parafialnego. Zniszczony w 1105 roku przez gwałtowny pożar, został następnie odbudowany, a pod koniec XIII wieku odnowiony[1].

Kościół na mapie Jacopa de’ Barbari (1500), oznaczony nr 2

W przeciwieństwie do wielu innych świątyń weneckich, kościół SantAgnese nigdy nie przeszedł radykalnej przebudowy, a raczej szereg drobnych modyfikacji, dokonywanych przy okazji jego kolejnych renowacji. Wewnętrzny system dekoracyjny, struktura budynku i jego charakter bazyliki wenecko-bizantyńskiej zostały zachowane. Ściana boczna nawy głównej od strony Campo Sant’Agnese była podzielona podwójnymi ślepymi arkadami z cegły, wspartymi na lizenach[2]. W 1321 roku został konsekrowany przez biskupów: Giovanniego Zane, biskupa Caorle, Giovanniego Magniego, biskupa Jesolo i Ottonella, biskupa Chioggii[1]. Na mapie Jacopo de’ Barbari z 1500 roku widoczne jest portego[a] przed fasadą kościoła, pochodzące prawdopodobnie z czasów gotyckich. Prezbiterium było zakończone półokrągłą apsydą, a do prawej nawy przylegała wysoka kampanila[2].

W latach 1604 i 1670 udekorowano jego wnętrze (w 1670 pod nadzorem Lodovica Bruzzoniego). Kolejne prace restauracyjne przeprowadzono w roku 1733[3]. Do 1807 roku kościół miał status kolegiaty, zarządzanej przez kapitułę złożoną z dwóch kapłanów tytularnych, diakona i subdiakona, którzy pierwotnie wspólnie zarządzali majątkiem, dzieląc między siebie obowiązki związane z opieką duchową i duszpasterską i sprawowaniem liturgii. Z czasem obowiązki te przejął proboszcz, wspomagany w razie potrzeby przez zakrystiana[1].

XIX w.[edytuj | edytuj kod]

Na mocy dekretu napoleońskiego Królestwa Włoch z 5 czerwca 1805 roku (oraz kolejnych dekretów) zainicjowano w Wenecji proces kasat i przekształceń kościołów i klasztorów oraz zmian granic parafii[4]. W 1810 roku parafia Sant’Agnese została zniesiona, a jej terytorium włączone do nowo erygowanej parafii Santa Maria del Rosario (potocznie Gesuati)[1]. Kościół został ogołocony z dzieł sztuki i wyposażenia. Przez pewien czas był wykorzystywany jako magazyn drewna opałowego i węgla[3]. 3 maja 1839 roku został nabyty przez Francesca Charmeta, który 18 listopada tego samego roku przekazał go braciom Antonangelowi i Marcantoniowi Cavanis[2], prowadzącym od 1802 roku w pomieszczeniach przylegających do świątyni męski instytut charytatywny[1]. W kościele przeprowadzono prace konserwatorskie wnętrza i fasady[3]. W lipcu 1854 roku kościół został ponownie otwarty dla kultu. W 1867 roku został, wraz z przeniesieniem prawa własności na gminę Wenecja, zamknięty. W 1871 roku gmina przekazała go ponownie patriarsze Wenecji, a ten ostatecznie scedował go na rzecz Instytutu Cavanis[1]. W roku następnym kościół został ponownie otwarty dla kultu jako oratorium instytutu[3].

XX w.[edytuj | edytuj kod]

W 1939 roku przeprowadzono w nim kolejne prace konserwatorskie[3], w wyniku których został on praktycznie zbudowany od nowa: z jego dawnego, zewnętrznego wyglądu zachowało się tylko kilka łuków, a wewnątrz - niektóre fragmenty dekoracji freskowej z XIV wieku[2].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Kampanila parawanowa

Portal i fasada[edytuj | edytuj kod]

Niefortunna „renowacja”, której poddano kościół w 1939 roku, doprowadziła do całkowitej utraty wytwornej fasady z kamienia istryjskiego, której bloki zostały rozebrane i sprzedane, dzięki czemu wejście do kościoła cofnęło się o kilka metrów w porównaniu ze stanem pierwotnym. Dzisiejsza fasada prezentuje się jako prosta, ceglana konstrukcja[2]. Pomimo zmian architektonicznych sam kościół zachował jednak, w przeciwieństwie do wielu innych świątyń weneckich, czysty styl trzynawowej bazyliki bez transeptu[5].

Kampanila[edytuj | edytuj kod]

XII-wieczna kampanila została rozebrana w latach 1837–1838, przetrwała jednak jej dolna część, zwieńczona trzyarkadową dzwonnicą parawanową[3].

Wnętrze[edytuj | edytuj kod]

Po drobiazgowym ogołoceniu w XIX wieku wnętrze kościoła wzbogaciło się jedynie o nowoczesną mozaikę w szklanych tesserach na wewnętrznej ścianie apsydy, inspirowaną typowymi mozaikami kościołów bizantyjskich i romańskich. Ołtarz główny zdobi obraz Męczeństwo św. Agnieszki pędzla A. Follera. Za ołtarzem znajduje się fresk Ostatnia Wieczerza, zrealizowany przez weneckiego malarza Ernaniego Costantiniego w 1968 roku. W nawach bocznych znajduje się po pięć ołtarzy[2].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Rodzaj narteksu, charakterystyczny dla architektury weneckiej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f SIUSA – Sistema Informativo Unificato per le Soprintendenze Archivistiche: Parrocchia di Sant'Agnese, Venezia. siusa.archivi.beniculturali.it. [dostęp 2020-04-07]. (wł.).
  2. a b c d e f VeneziaMuseo: Ciexa de Sant'Agnese. veneziamuseo.it. [dostęp 2020-04-07]. (wł.).
  3. a b c d e f Jeff Cotton: Sant’Agnese. churchesofvenice.co.uk. [dostęp 2020-04-07]. (ang.).
  4. Emma Filipponi: Città e attrezzature pubbliche nella Venezia di Napoleone e degli Asburgo: le rappresentazioni cartografiche. virgo.unive.it. [dostęp 2020-04-07]. (wł.).
  5. Guido Zucchoni: Venezia: guida all'architettura. Lupatoto: Arsenale Editrice, 1993, s. 26. ISBN 978-88-7743-129-5. (wł.).