Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Księtem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
A/349 z 31.08.1927[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Miejscowość

Księte

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

św. Bartłomieja

Wezwanie

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie liturgiczne

15 sierpnia

Położenie na mapie gminy Świedziebnia
Mapa konturowa gminy Świedziebnia, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie powiatu brodnickiego
Mapa konturowa powiatu brodnickiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Ziemia53°10′12,9″N 19°34′50,2″E/53,170250 19,580611

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Pannyrzymskokatolicki kościół filialny należący do parafii św. Bartłomieja w Świedziebni (dekanat rypiński diecezji płockiej).

Świątynia była wzmiankowana w 1520 roku i ufundowana przez Mikołaja Romockiego, właściciela wsi. Obecna została wzniesiona w XVIII wieku i była remontowana w 1865 i 1903 roku, wówczas również została przedłużona w stronę zachodnią. Zbudowana została z drewna w konstrukcji zrębowej na kamiennej podmurówce. Założona została na planie wydłużonego prostokąta z prezbiterium wydzielonym wewnątrz. Od strony północnej do bryły świątyni jest dostawiona prostokątna zakrystia.

We wnętrzu znajduje się chór muzyczny podparty dwoma kolumnami będącymi równocześnie podporą wieży wyrastającej z zachodniej części korpusu. Ołtarz główny reprezentuje styl barokowy i w jego polu centralnym jest umieszczony obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Na zasuwie znajduje się obraz św. Michała Archanioła. Oprócz tego kościół posiada dwa ołtarze boczne z XVIII stulecia ze współczesnymi obrazami, ambonę w stylu barokowym, organy wykonane w 1865 roku, fotel w stylu rokokowym oraz zespół feretronów ludowych[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo kujawsko-pomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2020-11-06].
  2. Księte - kościół pw. św. Michała Archanioła [online], Inwentarz zabytków województwa kujawsko-pomorskiego [dostęp 2020-11-06].