Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raniżowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
A-226 z dnia 13.06.2007
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 podkarpackie

Miejscowość

Raniżów

Adres

ul. Grunwaldzka 32

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raniżowie

Wezwanie

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Przedmioty szczególnego kultu
Relikwie

św. Faustyny

Położenie na mapie gminy Raniżów
Mapa konturowa gminy Raniżów, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie powiatu kolbuszowskiego
Mapa konturowa powiatu kolbuszowskiego, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Ziemia50°15′32,52″N 21°58′39,89″E/50,259033 21,977747

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raniżowie – kościół parafialny w Raniżowie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Obecna świątynia powstała w miejscu starej, rozebranej w 1800 roku. Podobnie jak poprzednia jest orientowana. Budowę rozpoczęto w 1803 roku za czasów ówczesnego proboszcza Szymona Kolasińskiego. Na ten cel otrzymał on 8000 złotych reńskich ze skarbu krajowego potwierdzone pismem gubernialnym z 8 kwietnia 1814 roku. Budowa została zakończona w 1815.

Wnętrze[edytuj | edytuj kod]

We wnętrzu znajdują się trzy ołtarze - jeden główny i dwa boczne. W prezbiterium znajduje się rzeźbiony w drewnie ołtarz wsparty na czterech kolumnach. W centralnym punkcie ołtarza znajduje się obraz Wniebowzięcia NMP, który podobnie jak pozostałe obrazy znajdujące się w pozostałych ołtarzach mogą być odsuwane. Za nim, na tylnym blacie znajduje się duży krucyfiks Ukrzyżowanego Zbawiciela. Do kolumn są przymocowane postaci: św. Anny, św. Elżbiety, Symeona i Zachariasza. W prawej nawie umieszczono ołtarz boczny, który podobnie jak ołtarz główny jest rzeźbiony w drewnie. W centralnej części znajduje się płaskorzeźba Przemienienia Bożego, za którym we wnęce znajduje się figura Jezusa Miłosiernego. Nad tą częścią znajduje się obraz św. Stanisława Kostki. Po drugiej stronie znajdującej się po północnej stronie jest trzeci ołtarz, który został wykonany podobnie jak ten znajdujący się po stronie południowej. We wnęce znajduje się figura Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus, która pochodzi z poprzedniej świątyni. Przed nim znajduje się obraz Matki Bożej Różańcowej. Po lewej stronie od głównego wejścia znajduje się rzeźbiona ambona zdobiona aniołami.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • ks. mgr Lucjan Józef Rosół, "Początki dziejów parafii Raniżów i jej filii Spie (XIV - XIX w.)", Zakład Poligraficzny Z. Gajek, Mielec 2012, ISBN 978-83-60944-325