Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włochach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włochach
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 opolskie

Miejscowość

Włochy

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Wniebowzięcia NMP we Włochach

Wezwanie

Wniebowzięcie NMP

Wspomnienie liturgiczne

3 maja, 15 sierpnia

Położenie na mapie gminy Domaszowice
Mapa konturowa gminy Domaszowice, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włochach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włochach”
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa konturowa województwa opolskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włochach”
Położenie na mapie powiatu namysłowskiego
Mapa konturowa powiatu namysłowskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włochach”
Ziemia51°03′22,144″N 17°55′33,434″E/51,056151 17,925954
Strona internetowa

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Pannyrzymskokatolicki kościół parafialny we wsi Włochy, należący do parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w dekanacie Namysłów wschód, archidiecezji wrocławskiej.

Historia kościoła[edytuj | edytuj kod]

We wsi Włochy wraz z powołaniem parafii, już między 1246 a 1270 rokiem został zbudowany drewniany kościół. W 1525 roku (w czasach reformacji), został przejęty przez protestantów. W tamtym czasie obiekt sakralny był pod wezwaniem Św. Mikołaja. W okresie wojny 30-letniej budynek spłonął w czasie pożaru, odbudowany został w 1676 roku, a konsekrował go biskup Jerzy Szustrowicz. W 1927 roku kolejny pożar doszczętnie strawił drewnianą budowlę. Obecną, murowaną świątynię wybudowano w 1929 roku, zachowując plan dawnego, drewnianego budynku[2].

Organy[edytuj | edytuj kod]

We wnętrzu kościoła znajdują się organy piszczałkowe. Zostały one wykonane przez firmę Rieger z Krnova w 1930 roku pod firmowym numer "Opus 2428". Brzmienie tego instrumentu jest ciężkie i monumentalne, podobne do brzmienia organów niemieckich. Posiadają 18 głosów, które obsługują dwie klawiatury ręczne (manuały) i klawiatura nożna (pedał)[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kościół Wniebowzięcia NMP. [dostęp 2013-03-24].
  2. Gmina Domaszowice - Kościół parafialny we Włochach. [dostęp 2013-03-24].
  3. Z historii parafii. [dostęp 2013-03-24].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]