Krecik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Krecik
Krtek
Krecik w Ogrodzie Bajek w Międzygórzu
Krecik w Ogrodzie Bajek w Międzygórzu
Gatunek serialu animowany
Kraj produkcji Czechy Czechosłowacja, Czechy
Oryginalny język czeski
Twórcy Zdeněk Miler
Liczba odcinków 49
Produkcja
Produkcja Bratři v triku
Reżyseria Zdeněk Miler
Muzyka Vadim Petrov
Miloš Vacek
Emisja
Stacja telewizyjna Polska TVP1 Polska PULS2
Lata emisji 1956-2002

Krecik (po czesku Krtek) – czeski, początkowo czechosłowacki, cykl filmów animowanych dla dzieci, którego twórcą był Zdeněk Miler.

Postać Krecika powstała w 1956. Uznany już wówczas twórca, reżyser filmu animowanego, animator Zdeněk Miler otrzymał zlecenie na film edukacyjny przedstawiający produkcję tkaniny. Gotowy pomysł, przedstawiający proces powstawania płóciennej koszuli, nasycony był licznymi opisami działania maszyn. Koncepcja filmu nie spodobała się Milerowi. Autor chciał, by film był interesujący dla małego widza, by informacje podawane były nie wprost, ale jako tło przygód jakiegoś zwierzątka. Zdeněk Miler nie chciał naśladować produkcji Disneya, nie mógł to więc być kotek, piesek, kaczor, myszka, które już w latach 50. były szeroko eksploatowane przez amerykańskie wytwórnie. Legenda mówi, iż w poszukiwaniu nowej postaci Miler udał się do lasu, a po paru godzinach, nie znajdując niczego, zrezygnowany udał się w kierunku polany. Zamyślony potknął się o kopiec kreta. Początkowo kret wydawał się zwierzątkiem mało medialnym, a rysunki kreta w atlasie przyrodniczym nie spodobały się Milerowi[potrzebne źródło]. Postanowił przestylizować postać według swojego pomysłu i tak zrodził się Krecik.

„To taka dziwaczna mysz bez uszu, z długim nosem i do tego nie widzi. Próbowałem narysować ją tak by stał się z niej sympatyczny przewodnik w filmie dla dzieci. Rysowałem tak długo, aż postać zaczęła mi się całkiem podobać.” - wspominał urodziny jednego z najpopularniejszych bohaterów dziecięcego filmu animowanego jego autor.

Pierwszy film opowiadający o tym, jak Krecik dostał nowe spodenki, powstał w 1956 roku. Autor nie zamierzał początkowo tworzyć serialu. Jednak po dużym sukcesie obrazu z Krecikiem postanowił wrócić do swojego bohatera. W 1962 roku powstał kolejny film o Kreciku: Krecik i autko; jest to początek serii, która tworzona jest do dziś.

Krecik zdobył popularność wśród dzieci w ponad 60 krajach. Jest rozpoznawany na całym świecie. Autor nieustannie pracował nad wyglądem postaci Krecika. Współczesny Krecik w odróżnieniu od tego z pierwszego filmu: jest weselszy i wygląda młodziej. Krecik stał się także bohaterem książeczek dla dzieci, kolorowanek, maskotek, breloczków i innych gadżetów. Tekst kilku książeczek, np. Krecik i spodenki, Krecik i samochód, napisał czeski pisarz Eduard Petiška, wiele innych Hana Doskočilová.

Maskotka krecika 19-centymetrowej wielkości poleciała w kosmos z załogą promu Endeavour w jego ostatnią misję STS-134[1].

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Opracowanie: na zlecenie Onet VOD (odc.1-31-nowa wersja)
Lektor:

Filmy z Krecikiem[edytuj | edytuj kod]

Nr Rok produkcji Polski tytuł Czeski tytuł Opis
1 1956 Jak Kret dostał spodenki Jak krtek ke kalhotkám přišel Pierwszy film o Kreciku. Krecik marzy o spodniach z dużymi kieszeniami, ale nie wie, skąd je wziąć. Pomagają mu w tym zwierzęta. Krecik opiekował się lnem, żaba pomogła mu wymoczyć go, bocian zmiędlił, jeż wyczesał paździerze, pająki uprzędły, boróweczki kolor dały, mróweczki utkały, a rak skroił. Potem jeszcze ptaszek uszył Krecikowi spodenki. Przypomina to nieco Jak to ze lnem było Marii Konopnickiej.
2 1963 Krecik i samochód Krtek a autíčko Krecik marzy o samochodzie. Ale jak go znaleźć? Krecik spotyka niegrzecznego chłopca, który niszczy autko zabawkę. Z pozbieranych części Krecik w serwisie samochodowym składa swój wymarzony samochód.
3 1965 Krecik i rakieta Krtek a raketa Krecik leci rakietą i ląduje na wyspie. Rakieta rozpada się na kawałki. Wraz z krabem Krecik odnalazł zagubione części rakiety i powraca do domu.
4 1968 Krecik i tranzystor Krtek a tranzistor Krecik znajduje radio tranzystorowe. Głośne dźwięki radia powodują, że wszystkie zwierzęta i ptaki uciekają z lasu. Na drugi dzień radio się psuje, a Krecik nie znajduje żadnego ze swoich przyjaciół. Na szczęście przyjaciele wracają, a Krecik docenia dźwięki natury.

Aktualnie film sprzedawany jest pod tytułem "Krecik i radio".

5 1969 Krecik i guma do żucia Krtek a žvýkačka Krecik znajduje w lesie nieznaną mu rzecz. Jest to guma do żucia. Guma przykleja się do ręki i nie może jej odkleić. Nawet zwierzętom się to nie udaje. Na szczęście krowa, która się pasła, odkleiła ją.
6 1969 Krecik i zielona gwiazda Krtek a zelená hvězda Podczas wiosennych porządków Krecik znajduje zielony kawałek szkła. Myśląc, że to gwiazdka, chce go umieścić na niebie. Sroka kradnie szkiełko pod pozorem pomocy. Rankiem Krecik wypędza srokę z gniazda i odnajduje swój skarb. Gdy wiatr zdmuchnął jedną z gwiazd, Krecik umieszcza zieloną gwiazdę na niebie.
7 1969 Wycieczka do zoo Krtek v Zoo Krecik znajduje się w zoo, gdzie poznaje dużo innych zwierząt. Na końcu poznaje lwa, którego boli ząb. Krecik wyrywa chory ząb lew jest szczęśliwy a krecik zaskarbia sobie podziw zwierząt.Lew z wdzięczności wozi krecika na swoim grzbiecie.
8 1969 Krecik ogrodnikiem Krtek zahradníkem Krecik odpoczywa w ogrodzie wśród kwiatów i zieleni, nagle wszystkie kwiaty więdną.Przyczyną tego jest uszkodzony wąż który nawadniał ogródek. Krecik wraz ze swoją przyjaciółką Myszką robią wykop do którego wprowadzają wodę z pękniętego węża i nawadniają kwiaty, a ogród ożywa.
9 1970 Krecik i jeżyk Krtek a ježek Krecik wraz z myszką ratują jeżyka, który został zabrany do szkoły, do sali biologicznej. Podczas powrotu do domu, atakuje ich kot. Na szczęście jeżyk ukrył Krecika i myszkę.
10 1970 Krecik i lizak Krtek a lízátko Krecik znajduje lizak i szuka dla niego zastosowań. Nadlatują osy i zjadają mu lizak. Na szczęście został jeszcze kawałek dla Krecika.
11 1970 Krecik i telewizor Krtek a televizor Krecik mieszka w ogrodzie starszego pana, który nie znosił go, gdyż Krecik niszczył jego ogród. Wieczorem pan oglądał program w telewizji o tym, jak wytępić krety z ogrodu. Na drugi dzień idzie po truciznę dla Krecika. Krecik wraz z myszką zrobili porządek w ogrodzie. Gdy starszy pan po powrocie zastał uporządkowany ogród, zaprzyjaźnił się z Krecikiem.
12 1971 Krecik i parasol Krtek a paraplíčko Krecik znajduje parasol, dzięki któremu ma przygody w powietrzu, na ziemi i w wodzie.
13 1972 Krecik malarzem Krtek malířem Krecik znajduje farby. Maluje swoich przyjaciół, by wypędzić złego lisa z lasu. Na drugi dzień lis bardzo wystraszył się pomalowanych zwierząt i uciekł tam, gdzie pieprz rośnie.
14 1974 Krecik i muzyka Krtek a muzika Wiatr rozbija Krecikowi ulubioną płytę gramofonową do słuchania i jego przyjaciele (myszka i ptaki) pomagają mu zrobić nową.
15 1974 Krecik i telefon Krtek a telefon Krecik znajduje telefon, z którym się zaprzyjaźnia.
16 1974 Krecik i zapałki Krtek a zápalky Krecik znajduje zapałki, z których robi różne rzeczy m.in.: samochód, huśtawkę, stół.
17 1974 Krecik chemikiem Krtek chemikem W tym odcinku Krecik zostaje mistrzem eksperymentów chemicznych.
18 1975 Krecik i buldożer Krtek a buldozer Opowiada o tym, jak na trasie budowy drogi wypadł ogród Krecika. Na szczęście Krecik uratował ogród przed buldożerem.
19 1975 Krecik i dywanik Krtek a koberec Opowiada o tym, jak Krecik znalazł czarodziejski, latający dywan.
20 1975 Jak Krecik uratował pisklę Krtek a vejce W tym odcinku Krecik znajduje jajko i szuka kury, która je zgubiła.
21 1975 Krecik fotografem Krtek fotografem Opowiada o tym, jak Krecika zafascynowało robienie zdjęć. Gdy zepsuł mu się aparat fotograficzny, Krecik znajduje nieoczekiwane rozwiązanie problemu utrwalania obrazów.
22 1975 Krecik zegarmistrzem Krtek hodinářem Opowiada o tym, jak Krecik znalazł zegar z kukułką. Zegar się zepsuł, ale niezawodny Krecik naprawił go.
23 1975 Krecik w pustyni Krtek na poušti Opowiada o tym, jak Krecik poleciał na pustynię i znalazł studnię pełną piasku. Zwierzęta, które tam mieszkały były bardzo spragnione, ale na szczęście Krecik dotarł do wody i odmienił życie afrykańskich zwierząt.
24 1975 Wigilia (Święta ?) Krecika Krtek o vánocích Opowiada o tym, jak Krecik obchodzi Święta Bożego Narodzenia. Łakoma wrona zniszczyła przybraną łakociami choinkę. Krecik znalazł rozwiązanie, a wrona poniosła zasłużoną karę.
25 1975 Karnawał Krecika Krtek a karneval Opowiada o tym, jak Krecik znajduje maskę karnawałową i zaprzyjaźnia się z psem.
26 1982 Krecik w mieście Krtek ve městě Pierwszy długi odcinek, trwający pół godziny. Opowiada o tym, jak Krecik z przyjaciółmi Zajączkiem i Jeżem bawili się w lesie. Sielskie życie skończyło się gdy las został wycięty, a na jego miejscu wybudowano miasto. Pomimo tego, że władze starały się wynagrodzić zwierzętom utratę naturalnego środowiska, przyjaciele nie chcieli zamieszkać w betonowej metropolii. Przelatujące łabędzie przewiozły ich daleko, na łąkę.
27 1984 Krecik we śnie (?) Krtek ve snu Odcinek trwający pół godziny. Opowiada o tym, jak pewien Pan usnął i przyśniła mu się katastrofa energetyczna. W jego śnie nie było prądu, a na stacji benzynowej nie było paliwa. Krecik pomógł temu Panu rozpalić ogień, gdyż nastała zima, a ogrzewanie domu również nie działało. Radość z przebudzenia ze złego snu zepsuł fakt, że w świecie rzeczywistym również zabrakło paliwa na stacji. W tym odcinku Pan w kilku scenach występuje nago.
28 1987 Krecik lekarzem Krtek a medicína Odcinek trwający pół godziny. Przyjaciółka Krecika - Myszka - jest chora. Może ją uleczyć tylko kwiat o nazwie Matricaria Chamomilla. Krecik szuka go bez powodzenia po całym świecie. Kiedy po powrocie z płaczem opowiada Sowie, że nie odnalazł kwiatu, dowiaduje się, że ten kwiat to zwykły rumianek, który rośnie przy jego kopczyku. Szczęśliwy Krecik zrobił napar i uleczył chorą Myszkę.
29 1988 Krecik gwiazdą filmową Krtek filmová hvězda Odcinek trwający pół godziny. Krecik dostaje list od telewizji z zaproszeniem do wystąpienia w filmie. Po projekcji w kinie Krecik rozdaje autografy, pozuje do zdjęć. Gdy zmęczony popularnością usnął, przyśniło mu się, że znów jest na łące wraz z przyjaciółmi. Krecik helikopterem powrócił na łąkę. Ledwie uściskał się z przyjaciółmi (Jeżem, Myszką, Zającem i Żabą) przyszedł listonosz. Ale Krecik tym razem nawet nie otworzył listu - zrobił z niego łódkę.
30 1992 Krecik i orzeł Krtek a orel Odcinek trwający pół godziny. Podczas powodzi Krecik znajduje gniazdo z małym ptaszkiem. Wykarmiony przez Krecika wyrasta na dorosłego orła. Podczas polowania orzeł został postrzelony. Gdy wychodzi ze szpitala, udaje się z Krecikiem na wycieczkę. Orzeł przywozi Krecikowi skrzydła. Pod koniec filmu orzeł poznaje orlicę, a niebawem z jaj wykluwają się trzy małe orzełki.
31 1994 Krecik i zegar Krtek a hodiny Odcinek trwający pół godziny. Krecik i jego przyjaciele znajdują zegar, który wypadł z ciężarówki. Zegar zorganizował życie mieszkańców lasu, ale nie wszystkim się to podobało. Najbardziej denerwował sowę i sowiątka. Po kilku dniach sowa wyniosła budzik do miasta na dach bloku. Potem z ciężarówki wypada klatka z łabędziami. Krecik uwalnia je i w nagrodę ptaki przewożą mieszkańców lasu po wodzie.
32 1995 Krecik i kaczuszki Krtek a kachničky Opowiada o tym, jak Krecik obserwował kaczki wysiadujące jajka.Na kaczki zaczaił się lis.Na szczęście Krecik obronił kaczątka przed lisem.
33 1995 Krecik i przyjaźń Krtek a kamarádi
34 1995 Krecik i urodziny Krtek a oslava
35 1995 Krecik i robot Krtek a robot
36 1995 Krecik i węgiel Krtek a uhlí
37 1995 Krecik kończy tydzień Krtek a víkend
38 1997 Krecik i grzyby Krtek a houby
39 1997 Krecik i narodziny Krtek a maminka Krecik pomaga Zajączkowi zdobyć serce wybranki a następnie bierze udział w akcji porodowej Pani zajączkowej.
40 1997 Krecik i kolejka Krtek a metro
41 1997 Krecik i myszka Krtek a myška
42 1997 Krecik i bałwanek Krtek a sněhulák
43 1997 Krecik i zajączek Krtek a zajíček
44 1999 Krecik i źródełko Krtek a pramen
45 1999 Krecik i chorągiewka Krtek a šťoura
46 1999 Krecik i flet Krtek a flétna
47 2000 Jak Krecik uratował jaskółkę Krtek a vlaštovka
48 2000 Krecik i rybka Krtek a rybka
49 2002 Krecik i żabka Krtek a žabka Krecik wybiera się wraz z Myszką na wycieczkę samochodem. Po drodze zderzają się z bawiącą się Żabką. Krecik w wypadku traci przytomność, karetka zabiera go do szpitala. Po powrocie Myszka i Żabka opiekuja się schorowanym Krecikiem. Krecik dochodzi do zdrowia i zabiera przyjaciółki na dyskotekę.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]