Kuafu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kuafu
Yin, Cai et Huang, 2018
Okres istnienia: cenoman
100.5/93.9
100.5/93.9
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Rodzina

kusakowate

Podrodzina

Scydmaeninae

Plemię

Scydmaenini

Rodzaj

Kuafu

Typ nomenklatoryczny

Kuafu borealis Yin, Cai et Huang, 2018

Kuafu – wymarły rodzaj chrząszczy z rodziny kusakowatych, obejmujący tylko jeden opisany gatunek: Kuafu borealis.

Rodzaj i gatunek typowy opisali w 2018 roku Yin Ziwei, Cai Chenyang i Huang Diying na podstawie okazu w bursztynie, znalezionego w dolinie Hukawng w północnej Birmie, pochodzącego z piętra cenomanu w kredzie[1].

Chrząszcz ten miał wydłużone, smukłe, przypłaszczone ciało długości 1,92 mm. Głowa była w przedniej części prawie trójkątna, zaś w tylnej szyjowato przewężona. Nadustek był na przedzie zaokrąglony, a warga górna pośrodku wcięta. Smukłe i długie czułki wyróżniały się od współczesnych przedstawicieli plemienia brakiem wcięcia na trzonkach. Przedplecze było w zarysie podługowato-owalne, po bokach zaokrąglone i pośrodku najszersze. Przednie kąty przedplecza były niewyrażne, tylne zaś tępe i rozwarte. Przedpiersie było z przodu zlane z hypomerami przedplecza, a ponadto cechował je wąski, żeberkowany wyrostek międzybiodrowy. Zapiersie było znacznie dłuższe od śródpiersia i mniej więcej tak długie jak odwłok. Pokrywy były wydłużone. W środkowej i tylnej parze odnóży krętarze szeroko oddzielały biodra od ud[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Ziwei Yin, Chenyang Cai, Diying Huang. Last major gap in scydmaenine evolution filled (Coleoptera: Staphylinidae). „Cretaceous Research”. 84, 2017. DOI: 10.1016/j.cretres.2017.10.026.