Leiodes nitidula

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Leiodes nitidula
(Erichson, 1845)
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

grzybinkowate

Podrodzina

Leiodinae

Plemię

Leiodini

Rodzaj

Leiodes

Gatunek

Leiodes nitidula

Synonimy
  • Anisotoma nitidula Erichson, 1845
  • Liodes rambouseki Fleischer, 1923
  • Leiodes nitidulus (Erichson, 1845)
  • Oosphaerula nitidula (Erichson, 1845)
  • Leiodes (Oosphaerula) nitidula (Erichson, 1845)

Leiodes nitidulagatunek chrząszcza z rodziny grzybinkowatych i podrodziny Leiodinae.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1845 roku przez Wilhelma Ferdinanda Erichsona pod nazwą Anisotoma nitidula[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz o ciele długości od 3 do 3,3 mm, owalnym w zarysie, ubarwionym w całości błyszcząco kasztanowobrązowo. Głowa ma nadustek odgraniczony od czoła oraz czułki o ukośnie ściętym członie trzecim. Przedplecze ma niewyraźnie punktowaną powierzchnię, obrzeżone i lekko łukowate krawędzie boczne, krawędź tylną łukowato wygiętą, a tylne kąty w widoku bocznym proste i przytępione, w grzbietowym zaś ostre, cofnięte i nakrywające podstawę pokryw. Na nieco dłuższych niż szerszych i zwężonych lu tyłowi pokrywach znajduje się po dziewięć wyraźnych rządków z dużymi, niezbyt gęsto rozmieszczonymi punktami. Międzyrzędy są punktowane bardzo delikatnie z wyjątkiem nielicznych większych punktów na nieparzystych z nich. Tylnej pary skrzydeł brak. Między biodrami odnóży drugiej pary bierze swój początek dość wysoka i stosunkowo stromo ku przodowi opadająca listewka. Stopy przedniej i środkowej pary zbudowane są z pięciu członów, z których dwa pierwsze są trochę rozszerzone. Odnóża tylnej pary mają łukowato zakrzywione golenie i czteroczłonowe stopy[2].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Owad górski[2][3]. W piętrach regla dolnego i górnego zasiedla ściółkę lasów liściastych, mieszanych i iglastych. Powyżej górnej granicy lasu bytuje głównie wśród mchów i traw, dochodząc aż do strefy alpejskiej[3].

Gatunek palearktyczny, europejski, podawany z Niemiec, Austrii, Włoch, Słowacji, Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny[1][3]. W trzech pierwszych z wymienionych krajów występuje w Alpach Wschodnich, w czwartym w Karpatach[2][3]. Występowanie w Polsce jest niepewne. Na początku XX wieku błędnie podany został z Roztocza, jednak jego obecność w polskich Karpatach jest możliwa[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Leiodes nitidulus (Erichson, 1845). [w:] Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2023-03-07].
  2. a b c Marian Nunberg: Klucze Do Oznaczania Owadów Polski: cz. XIX Chrząszcze – Coleoptera: z. 15 Grzybinki – Leiodidae. Warszawa: Polskie Towarzystwo Entomologiczne, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1987.
  3. a b c d e B. Burakowski, M. Mroczkowski, J. Stefańska. Chrząszcze – Coleoptera. Histeroidea i Staphylinoidea prócz Staphylinidae. „Katalog Fauny Polski”. XXIII (5), 1978.