Ludwika Koburg (księżna Argyll)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy córki królowej Wiktorii. Zobacz też: artykuły o innych kobietach, które nosiły to samo imię i nazwisko.
Ludwika Koburg
Jej Królewska Wysokość Księżniczka Luiza, Księżna Argyll
Princess Louise 1870.jpg
Księżniczka Luiza (1870)
Księżna Argyll
Dane biograficzne
Dynastia Saksonia-Coburg-Gotha
Windsorowie
Urodzona 18 marca 1848
w Buckingham Palace
Zmarła 3 grudnia 1939
w Kensington Palace
Ojciec Albert
Matka Wiktoria Hanowerska
Mąż John Douglas Sutherland Campbell
Odznaczenia
Dama Krzyża Wielkiego Królewskiego Orderu Wiktorii Dama Krzyża Wielkiego Orderu Imperium Brytyjskiego Imperialny Order Korony Indii (Wielka Brytania) Dama Krzyża Wielkiego Orderu Szpitala Św. Jana z Jerozolimy (Wielka Brytania) Królewski Order Wiktorii i Alberta (Wielka Brytania) Królewski Order Rodzinny króla Edwarda VII (Wielka Brytania) Królewski Order Rodzinny króla Jerzego V (Wielka Brytania) Order Królewskiego Czerwonego Krzyża (Wielka Brytania)
Galeria w Wikimedia Commons Galeria w Wikimedia Commons

Luiza Karolina Alberta (ur. 18 marca 1848 w Buckingham Palace, zm. 3 grudnia 1939 w Kensington Palace) – księżniczka Wielkiej Brytanii, księżna Argyll.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Księżniczka Luiza była córką brytyjskiej monarchini Wiktorii i jej małżonka, księcia Alberta. Była siostrą m.in. cesarzowej Niemiec i królowej Prus, Wiktorii, króla Wielkiej Brytanii, Edwarda VII.

Luiza wyszła za mąż za markiza Johna Douglasa Sutherlanda Campbella (1845-1914). Ślub odbył się 21 marca 1871 w zamku Windsor. Mąż Luizy był markizem Lorny, później otrzymał tytuł księcia Argyll. John był również gubernatorem generalnym Kanady w latach 1878-1883. Małżeństwo nie miało dzieci.

Po objęciu przez męża stanowiska gubernatora Kanady, Luiza razem z nim wyjechała do tego kraju. W przeciwieństwie do popularnego Johna, sama była znudzona życiem w brytyjskiej kolonii. W czasie swojego pobytu w Kanadzie mieszkali w Louiseville w prowincji Alberta.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Tytulatura[edytuj | edytuj kod]

  • Jej Królewska Wysokość Księżniczka Luiza (1848-1871)
  • Jej Królewska Wysokość Księżniczka Luiza, Markiza Lorny (1871-1900)
  • Jej Królewska Wysokość Księżniczka Luiza, Księżna Argyll (1900-1939)