Lugdunum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Colonia Copia Claudia Augusta Lugdunum (współcześnie Lyon we Francji) – miasto założone przez Lucjusza Plancusa w 43 p.n.e.. Było stolicą rzymskiej prowincji Gallia Lugdunensis. W Lugdunum na świat przyszli dwaj cesarze: Klaudiusz i Karakalla, a także Germanik, ojciec cesarza Kaliguli.

Założenie miasta[edytuj | edytuj kod]

Według rzymskiego historyka Kasjusza Diona w 43 roku p.n.e. senat rzymski nakazał gubernatorom Lucjuszowi Plancusowi oraz Markowi Lepidusowi (gubernator prowincji Gallia Narbonensis) pomoc rzymskim uchodźcom. Zostali oni wypędzeni przez Allobrogów z miasta Vienne, położonego około 30 km na południe od Lugdunum. Uchodźcy obozowali u ujścia rzeki Saony do Rodanu, prawdopodobnie w liczbie kilkunastu tysięcy. W tym też rejonie postanowiono zbudować miasto. Najstarsze rzymskie budynki odkryto na wzgórzach Fourvière górujących nad Saoną.

Rozwój miasta[edytuj | edytuj kod]

Antoninian bity w mennicy w Lugdunum za czasów cesarza Floriana.

W ciągu pierwszych kilkudziesięciu lat istnienia miasto stało się znaczącym ośrodkiem administracyjnym. W 15 p.n.e. w mieście ulokowano oddział cesarskiej mennicy, w której bito monety przez kolejne trzysta lat. W 12 n.e. zbudowano tu ołtarz Augusta i bogini Romy, a w ciągu I wieku ukończono pierwszy z czterech akweduktów.