Mamma Mia! (musical)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Reklamy musicalu na budynku Prince of Wales Theatre w Londynie, gdzie do dziś wystawiana jest jego pierwotna wersja

Mamma Mia!musical autorstwa Catherine Johnson (scenariusz i dialogi) oraz Björna Ulvaeusa i Benny'ego Anderssona (piosenki), oparty na przebojach z repertuaru szwedzkiej grupy ABBA. Światowa prapremiera musicalu miała miejsce 6 kwietnia 1999 w Prince Edward Theatre na londyńskim West Endzie. Reżyserką pierwszej inscenizacji była Phyllida Lloyd. W 2008 do kin weszła jego ekranizacja, również wyreżyserowana przez Lloyd.

Najważniejszy motyw fabuły (trzej mężczyźni potencjalnie mogący być ojcami tego samego dziecka) został zaczerpnięty przez autorkę z amerykańskiego filmu Buona Sera, Mrs. Campbell z 1968 roku.

Zarys fabuły[edytuj | edytuj kod]

Sophie, dwudziestoletnia córka Amerykanki prowadzącej niewielki hotelik na jednej z greckich wysp, przygotowuje się do swojego ślubu. Chce, aby do ołtarza poprowadził ją jej ojciec. Rzecz w tym, że nie wie, kto nim jest. Znajduje stary pamiętnik swojej matki i wyczytuje z niego, że w pasującym do daty jej narodzin okresie spotykała się z trzema różnymi mężczyznami - Amerykaninem, Brytyjczykiem i Szwedem. Postanawia potajemnie zaprosić na ślub wszystkich trzech (podpisując się jako Donna, swoja matka). Jest przekonana, że gdy ich spotka, natychmiast pozna, który z nich to jej tata.

Główne inscenizacje[edytuj | edytuj kod]

Po swoim sukcesie na West Endzie, musical został przetłumaczony na kilka języków i wystawiony w kilkunastu krajach. Szacuje się, że do roku 2007 jego różne wersje obejrzało łącznie ok. 30 mln osób, zaś łączny dochód z biletów przekroczył 2 miliardy dolarów amerykańskich. Daje mu to pozycję najbardziej kasowego musicalu w historii[1].

Najważniejsze produkcje musicalu odbyły się w następujących miastach:

Polska wersja musicalu (non-replica) będzie miała premierę w lutym 2015 roku w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie [2].

Przypisy