Marózka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Marózka
Lokalizacja Europa
 Polska
Źródło jezioro Gardejki
Ujście jezioro Kiernoz Wielki
Długość 43 km
Największe dopływy Szwaderka
Rzeki Polski

Marózka – rzeka w północno-wschodniej Polsce (województwo warmińsko-mazurskie), lewobrzeżny dopływ Łyny. Wypływa z jeziora Gardejki, a następnie płynie przez jeziora: Lubień, Mielno, Maróz, Pawlik, Święte i uchodzi do jeziora Kiernoz Wielki, przez które przepływa Łyna.

Liczne zbiorniki na terenie zlewni to między innymi: Borówko, Bujaki, Jezioro Gąsiorowskie, Jezioro Luteckie, Jezioro Niskie, Jezioro Myślica, Pluszne, Jezioro Staw, Jezioro Tymawskie, Jezioro Wysokie.

Zlewnia zbudowana jest z piasków, miejscami z domieszką żwirów i gliny zwałowej oraz piasków i żwirów wodno-lodowcowych. Przeważają gleby płowe i gleby brunatne wyługowane, charakteryzujące się średnią przepuszczalnością. W części południowej rzeki przeważają grunty orne, w części północnej – lasy.

Marózka przecina tereny gmin: Dąbrówno, Nidzica, Grunwald, Olsztynek. Wsie położone wzdłuż jej brzegów: Zybułtowo, Mielno, Waplewo, Swaderki i Kurki.

Na rzece znajduje się Mała Elektrownia Wodna Kurki.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • S. Różański (red.): Raport o stanie środowiska województwa warmińsko-mazurskiego w latach 1999-2000. Olsztyn: Biblioteka Monitoringu Środowiska, 2002, s. 43-46. ISBN 83-7217-155-6.