Most Olimpijski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Most Olimpijski
Ilustracja
Most Olimpijski
Poprzednie nazwy

Most Wschodni

Długość całkowita

700 m

Państwo

 Polska

Miejscowość

Wrocław

Podstawowe dane
Przeszkoda

Odra

Szerokość:
• całkowita


24 m

Data budowy

2023

Położenie na mapie Wrocławia
Mapa konturowa Wrocławia, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Most Olimpijski”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Most Olimpijski”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Most Olimpijski”
Ziemia51°05′51,90″N 17°05′04,38″E/51,097750 17,084550

Most Olimpijski, pierwotna nazwa Most Wschodni – przeprawa przez Odrę we Wrocławiu, część Alei Wielkiej Wyspy. Jego długość wynosi 700 m i jest jednym z najdłuższych w mieście[1]. Most otwarto 23 grudnia 2023[2].

Nazwa i położenie[edytuj | edytuj kod]

Most, który nazwę przyjął od znajdującego się niedaleko Stadionu Olimpijskiego, został tak nazwany 22 czerwca 2023 uchwałą Rady Miejskiej Wrocławia[3]. Wcześniej nosił roboczą nazwę Most Wschodni[1].

Jest położony w pobliżu Lasu Rakowieckiego i osiedla Bierdzany. Do czasu jego otwarcia jedyną przeprawą w tej okolicy był Most Grunwaldzki i piesza Kładka Zwierzyniecka, następna przeprawa znajduje się już za granicą administracyjną miasta w Łanach na Wschodniej Obwodnicy Wrocławia[4].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Most Olimpijski zaprojektowany został jako element Alei Wielkiej Wyspy, łączącej południowe dzielnice Wrocławia z północno-wschodnimi, będącej elementem Obwodnicy śródmiejskiej Wrocławia. Budowa rozpoczęła się w roku 2020, a zakończyła w IV kwartale roku 2023. Przeprawę wybudowała spółka „Wrocławskie Inwestycje”, koszt budowy wraz z sąsiednim mostem Na Wilczym Kącie i całą Aleją Wielkiej Wyspy wyniósł 234 miliony zł[1]. Próby obciążeniowe wykonano w lipcu 2023, przepuszczając przez konstrukcję 16 obciążonych samochodów ciężarowych[5], a nawierzchnię położono we wrześniu[1]. Most otwarto 22 grudnia 2023.

Konstrukcja[edytuj | edytuj kod]

Jest mostem o bardzo lekkiej konstrukcji, wybudowanym metodą nawisową, bez podparcia, przy wysuwaniu kolejnych elementów konstrukcji. Długość przeprawy wynosi 700 m, a szerokość 24 m. Powierzchnia mostu wynosi 13 845 metrów kwadratowych[1]. Oparty jest na czternastu podporach i 800 wbitych na głębokość od 6 do 9 metrów palach. Zbudowany jest z 2100 ton stali i 15,5 tys. m³ betonu[4]. Przeprawa zawiera jeden pas ruchu w każdym kierunku oraz drogę dla rowerów. W niektórych miejscach mostu zamontowano tzw. ekrany przyrodnicze między jezdnią a chodnikiem, które mają ochronić pieszych przed dobiegającym z drogi hałasem, a także ptaki przed wpadaniem pod koła pojazdów. W kilku miejscach zbudowano wykusze widokowe[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]