Nasikabatrachus bhupathi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Nasikabatrachus bhupathi[1]
Janani, Vasudevan, Prendini, Dutta & Aggarwal, 2017
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

płazy

Rząd

płazy bezogonowe

Rodzina

Nasikabatrachidae

Rodzaj

Nasikabatrachus

Gatunek

Nasikabatrachus bhupathi

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]

Zasięg występowania
Mapa występowania

Nasikabatrachus bhupathi – słabo poznany gatunek płaza bezogonowego z rodziny Nasikabatrachidae, zasiedlający Ghaty Zachodnie w Indiach. Większość czasu spędza w norach, gdzie również się odżywia, a na powierzchnię wychodzi głównie podczas okresu godowego od października do stycznia. Jest krytycznie zagrożony wyginięciem.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisali w 2017 roku S. Jegath Janani, Karthikeyan Vasudevan, Elizabeth Prendini, Sushil Kumar Dutta i Ramesh K. Aggarwal, w oparciu o dwa dorosłe osobniki płci męskiej, sześć kijanek oraz cztery osobniki przeobrażone w warunkach pół naturalnych z odłowionych przez badaczy kijanek[3]. Gatunek został nazwany na cześć hinduskiego herpetologa Subramaniamiego Bhupathy’ego zmarłego tragicznie w Ghatach Zachodnich w 2014 roku[4].

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Średniej wielkości płaz bezogonowy. Długość ciała dwóch zbadanych przez autorów pierwszego opisu samców wynosiła 45,9 oraz 48,5 mm. Pysk spiczasty z mięsistą wypukłością. Jama ustna niewielka, znajdująca się na brzusznej części ciała. Głowa nie jest wyraźnie wyodrębniona od reszty ciała. Źrenice okrągłe. Błona bębenkowa niewidoczna; brak zębów lemieszowych. Skóra na brzuchu, kończynach i plecach gładka. Kończyny przednie krótkie i umięśnione, z ograniczonym zakresem ruchu. Palce nie są spięte błoną pławną. Plecy ciemnobrązowe, a głowa jasnobrązowa z wyraźnie zaznaczonymi ciemno- lub jasnobrązowymi marmurkowatymi wzorami. Brzuch szarawo-biały. Dłonie brązowe[5].

Od jedynego innego znanego przedstawiciela rodziny Nasikabatrachidae, Nasikabatrachus sahyadrensis, Nasikabatrachus bhupathi różni się między innymi budową szkieletu, ubarwieniem, a także odgłosem nawoływania podczas okresu godowego[5]. Odrębność tych gatunków potwierdziły badania genetyczne[3].

Zasięg występowania i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten znany jest tylko z miejsca typowego położonego na wschodnich zboczach pasma górskiego Ghaty Zachodnie w południowych Indiach, na wysokości około 200 m n.p.m. Znany zasięg występowania obejmuje zaledwie 10 km², choć możliwe, że jest większy[2]. Płaz ten żyje w środowisku charakteryzującym się sporadycznymi opadami deszczu oraz okresowymi potokami, w który woda płynie przez 3–4 miesiące w roku (od października do stycznia). Gatunek ten większość czasu spędza w wilgotnych podziemnych norach, w których się odżywia. Na powierzchnię wychodzi jedynie podczas okresu godowego[5].

Rozród[edytuj | edytuj kod]

Nawoływanie rozpoczyna się podczas monsunowych opadów deszczu od października do stycznia. Samce nawołują głównie z swoich nor. Bariera rozrodcza pomiędzy N. bhupathi oraz N. sahyadrensis powstała w związku z rozrodami w różnych terminach (izolacja sezonowa) – N. bhupathi rozmnaża się głównie od października do stycznia, a N. sahyadrensis od maja do sierpnia[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nasikabatrachus bhupathi, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b Nasikabatrachus bhupathi, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  3. a b c S. Jegath Janani i inni, A new species of the genus Nasikabatrachus (Anura, Nasikabatrachidae) from the eastern slopes of the Western Ghats, India, „Alytes”, 34 (1–4), 2017, s. 1–19.
  4. Jason Bittel, New Purple Pig-Nose Frog Found in Remote Mountains [online], National Geographic, 24 sierpnia 2017 [dostęp 2022-09-27] (ang.).
  5. a b c Nasikabatrachus bhupathi, [w:] AmphibiaWeb [online], University of California, Berkeley, CA, USA, 2020 [dostęp 2022-09-27].