Omlet naturalny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Omlet naturalny
Omlet naturalny z pomidorami i masłem
Omlet mieszany (z kozim serem i szpinakiem), podany z grzanką i odrobiną świeżych warzyw

Omlet naturalny (omlet francuski[1]) – omlet przygotowany z jaj roztrzepanych z wodą (1 łyżeczka na 1 jajo) lub mlekiem i solą do smaku, charakteryzujący się lekko ściętym, galaretowatym wierzchem[1][2]. Podawany na słono[1][2][3].

Składniki rozbija się dokładnie za pomocą trzepaczki[1]. Tak przygotowaną masę jajeczną wylewa się na rozgrzaną patelnię z niedużą ilością roztopionego masła[1]. Omlet naturalny smaży się powoli, bez mieszania, pozwalając wierzchniej warstwie spływać na dno patelni, pod ścięty spód[1]. Powierzchnia gotowego omletu powinna być galaretowata, białko ścięte, a spód lekko zrumieniony[1]. Podobnie jak w przypadku omletu biszkoptowego, potrawę tę podaje się na gorąco, tuż po przyrządzeniu, gdyż szybko traci pulchność i soczystość[2]. Gotowy placek należy wyłożyć na ogrzany talerz lub półmisek[1][2].

Nadzienie nakłada się jeszcze na patelni, na środek usmażonego omletu, który następnie składa się na pół lub zawija[1]. Inna metoda nadziewania polega na zsunięciu placka do połowy z patelni, wyłożeniu na zsuniętą część nadzienia i przykrycia drugą połową[2].

Omlety naturalne podawane są na słono – jako danie obiadowe lub kolacyjne. Jako nadzienie wybiera się dodatki takie jak gotowane warzywa (szpinak, groszek zielony, fasola szparagowa, szparagi, kalafiory, brukselka, marchew, pomidory), smażone lub duszone grzyby, wędliny (szynka) a nawet farsz mięsny[1][2][3].

Omlet mieszany[edytuj | edytuj kod]

Omlet mieszany zaliczany jest do omletów naturalnych[1]. Masę przygotowaną jak na omlet naturalny wylewa się na podsmażone dodatki i smaży dalej tak jak zwykły omlet naturalny[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j k l „Potrawy z jaj smażonych”. W: Krystyna Flis, Aleksandra Procner: Technologia gastronomiczna z towaroznawstwem: podręcznik dla technikum. Część 2. Wyd. XVIII. Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 2009, s. 19–21. ISBN 978-83-02-02862-5 (część 2), ISBN 978-83-02-03170-0 (całość).
  2. a b c d e f Anna Szczepańska: „Potrawy z jaj” podrozdział „Jaja smażone”: „Omlety”. W: praca zbiorowa (koordynator: Maria Szczygłowa): Dobra kuchnia: żywienie w rodzinie. Wyd. V. Warszawa: Wydawnictwo „Watra”, 1976, s. 217–219.
  3. a b „Wybrane dania zasadnicze”. W: Ryszard Jargoń: Obsługa konsumenta, cz. 2. WSiP, 2009, s. 191. ISBN 83-02-07880-8 ISBN 978-83-02-07880-4. link

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]