Operator całkowicie ciągły

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Operator Dunforda-Pettisa)

Operator całkowicie ciągły (albo operator Dunforda-Pettisa) – operator liniowy między przestrzeniami Banacha i o tej własności, że dla każdego słabo zbieżnego ciągu elementów przestrzeni ciąg wartości jest zbieżny w sensie normy przestrzeni Operatorami całkowicie ciągłymi w kontekście przestrzeni ℓ2 i L2 zajmował się David Hilbert[1] (każdy operator całkowicie ciągły na przestrzeni Hilberta jest zwarty). Ogólniejsze ujęcie pochodzi od Frigyesa Riesza[2] i Stefana Banacha[3].

Terminologia[edytuj | edytuj kod]

W literaturze dotyczącej teorii operatorów na przestrzeniach Hilberta, przez pojęcie operator całkowicie ciągły niektórzy autorzy[4][5] rozumieją operator zwarty, tj. operator o tej własności, że obrazy zbiorów ograniczonych są relatywnie zwarte. Dla operatorów działających między przestrzeniami Hilberta pojęcia te są równoważne jednak są one istotnie różne w przypadku operatorów działających między ogólniejszymi przestrzeniami Banacha.

Własności[edytuj | edytuj kod]

  • Każdy operator całkowicie ciągły jest ograniczony oraz odwzorowuje słabe ciągi Cauchy’ego w ciągi zbieżne w sensie normy[6]. Istotnie, niech będzie całkowicie ciągłym operatorem liniowym między przestrzeniami Banacha. Ponadto, niech będzie słabym ciągiem Cauchy’ego w który nie jest zbieżny w normie. Istnieją wówczas oraz ściśle rosnące ciągi liczb naturalnych o tej własności, że dla wszystkich zachodzi
(1)
Z drugiej jednak strony, ciąg jest słabo zbieżny do zera, a więc z założenia o tym, że T jest całkowicie ciągły wynika, że
co prowadzi do sprzeczności z (1)[6].
  • Każdy operator zwarty jest całkowicie ciągły[7]. Istotnie, niech będzie operatorem zwartym między przestrzeniami Banacha. Gdyby nie był całkowicie ciągły, to istniałby taki słabo zbieżny do zera ciąg w przestrzeni że ciąg nie jest zbieżny do zera. Ze zwartości wynika jednak, że ciąg ma podciąg zbieżny do pewnego (niezerowego) elementu przestrzeni element. Ponieważ ciąg jest słabo zbieżny do zera, ze (słabej) ciągłości wynika, że również ciąg jest słabo zbieżny do zera. Oznacza to, że sprzeczność[7].
  • Operator identycznościowy na przestrzeni Banacha jest całkowicie ciągły wtedy i tylko wtedy, gdy przestrzeń ta ma własność Schura.

Struktura ideału operatorowego[edytuj | edytuj kod]

Rodzina wszystkich operatorów całkowicie ciągłych między dowolnymi przestrzeniami Banacha tworzy ideał operatorowy w sensie Pietscha. W szczególności, rodzina operatorów całkowicie ciągłych na danej przestrzeni Banacha tworzy domknięty ideał w algebrze wszystkich operatorów ograniczonych na

Własność Dunforda-Pettisa[edytuj | edytuj kod]

Przestrzeń Banacha ma własność Dunforda-Pettisa (DPP), gdy dla dowolnej przestrzeni Banacha każdy operator słabo zwarty jest całkowicie ciągły. Żadna nieskończenie wymiarowa przestrzeń refleksywna nie ma własności Dunforda-Pettisa ponieważ każdy operator ograniczony na (w tym identyczność) jest słabo zwarty. Przykładami przestrzeni mającymi własność DPP są przestrzenie 1, L1[0,1] oraz przestrzenie funkcji ciągłych na zwartej przestrzeni Hausdorffa z normą supremum.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. D. Hilbert, „Grundzüge einer allgemeinen Theorie der linearen Integralgleichungen”, Chelsea, reprint (1953).
  2. F. Riesz, „Sur les opérations fonctionelles linéaires” C.R. Acad. Sci. Paris Sér. I Math., 149 (1909) s. 974–977.
  3. S. Banach, Théorie des opérations linéaires, Hafner (1932).
  4. Gelfand i Vilenkin 1964 ↓, s. 27.
  5. Bachman i Narici 1998 ↓, s. 286.
  6. a b Pietsch 1980 ↓, s. 47.
  7. a b Pietsch 1980 ↓, s. 51.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • George Bachman, Lawrence Narici: Functional Analysis. Wyd. 2. Dover Publications, 1998, seria: Dover Books on Mathematics.
  • Israel Gelfand, Naum Ya. Vilenkin: Generalized Functions, Volume 4: Applications of Harmonic Analysis. Academic Press, 1964.
  • Albert Pietsch: Operator Ideals. Amsterdam: North-Holland, 1980, s. 47, 51.