Ottawa (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ottawa
Ottawa
Ottawa
Lokalizacja Ameryka Północna
 Kanada
Źródło Lac Capimitchigama
409 m n.p.m.
Ujście Rzeka Świętego Wawrzyńca
25
Długość 1 271 km
Powierzchnia zlewni 146 300 km²
Największe dopływy Gatineau, Rideau, Kinojévis
Średni przepływ 1 950 m³/s
Rzeki Ameryki Północnej

Ottawa (fr. Rivière des Outaouais, ang. Ottawa River) – rzeka w Kanadzie, główny dopływ Rzeki Świętego Wawrzyńca. Długość rzeki wynosi 1 271 km, a jej dorzecze obejmuje 146 000 km². Jest podstawową drogą transportu drewna z lasów Północy.

Źródła rzeki znajdują się w wyżynnej części środkowego Quebecu. Przepływa przez liczne jeziora i sztuczne zbiorniki wodne. W swoim środkowym i dolnym biegu wytycza granicę między prowincjami Quebec i Ontario. Ottawa oddziela położoną w Ontario stolicę Kanady Ottawę od quebeckiego Gatineau. Uchodzi do Rzeki Świętego Wawrzyńca powyżej Montrealu.

Wodospady i porohy czynią rzekę niezdatną do żeglugi, z którego to powodu w XIX wieku zbudowano biegnący równolegle Kanał Rideau. Dziś ma on wyłącznie turystyczne zastosowanie jako szlak wodny dla kajakarstwa, ale stopnie wodne zostały wykorzystane i dzisiaj Ottawa daje rocznie 2 miliony kilowatów energii elektrycznej. Ponadto powstał system pochylni dla łatwiejszego spławiania drewna. Wodospad Chaudière, położony na północ od miasta Ottawa, jest największym wodospadem na tej na rzece.

Od najdawniejszych czasów rzeka Ottawa służyła Indianom jako północny szlak komunikacyjny skracający drogę do jeziora Huron. Pierwszym Europejczykiem, który płynął po niej, był w 1610 Étienne Brûlé. Jej bieg badał także Samuel de Champlain – 1615 zapuścił się w górę rzeki, docierając do jeziora Nipissing, a następnie Huron.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]