Pępówka fioletowoblaszkowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pępówka fioletowoblaszkowa
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

pieczarniaki

Rząd

pieczarkowce

Rodzina

wodnichowate

Rodzaj

języczek

Gatunek

pępówka fioletowoblaszkowa

Nazwa systematyczna
Arrhenia discorosea (Pilát) Zvyagina, A.V. Alexandrova & Bulyonk.
Mikol. Fitopatol. 49(1): 21 (2015)

Pępówka fioletowoblaszkowa (Arrhenia discorosea (Pilát) Zvyagina, A.V. Alexandrova & Bulyonk.) – gatunek grzybów z rodziny wodnichowatych (Hygrophoraceae)[1].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Arrhenia, Hygrophoraceae, Agaricales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy gatunek ten opisał w 1934 r. Albert Pilát, nadając mu nazwę Omphalia discorosea. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę, nadały mu Elena Zvyagina, V. Alexandrova i Tatiana Bulyonk. w 2015 r.[1] Pozostałe synonimy:

  • Omphalina discorosea (Pilát) Herink & Kotl. 1975
  • Rhodocybe ulmi Lj.N. Vassiljeva 1973[2].

Polską nazwę zarekomendował Władysław Wojewoda w 2003 r. dla synonimu Arrhenia discorosea[3]. Jest niespójna z aktualną nazwą naukową[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Kapelusz

Średnica do 5 cm, początkowo wypukły z zagłębieniem, później lejkowaty, płaski z prążkowanym brzegiem, higrofaniczny. Powierzchnia kapelusza jedwabista lub drobno łuskowata, brązowa lub szarobrązowa z różowym odcieniem o różnej intensywności[4].

Blaszki

Zbiegające, średnio gęste, różowe, czasem z ciemniejszym ostrzem[4].

Trzon

Centralna lub ekscentryczny, często zakrzywiony, tego samego koloru co kapelusz lub ciemniejszy. Powierzchnia gładka lub różowo oprószona, u podstawy z jasnoróżową grzybnią[4].

Cechy mikroskopowe

Zarodniki: 5,5–7,5 × 5,5–6,5 µm, prawie kuliste, z kolcami o długości 0,5 µm. Podstawki 4-zarodnikowe[5].

Występowanie i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Sporadycznie występuje w Ameryce Północnej[6], Europie, na Kaukazie i w Azji Północnej. W Rosji sporadycznie spotykany na Syberii i Dalekim Wschodzie[4]. Gatunek szeroko rozprzestrzeniony, ale rzadki[6]. W Polsce do 2003 r. jedyne stanowisko podał Stanisław Domański w 1997 r. w Roztoczańskim Parku Narodowym[3]. W późniejszych latach podano kilka nowych stanowisk[7].

Saprotrof zasiedlający martwe drewno drzew liściastych, rozwijający się głównie na topolach (zwłaszcza na topoli osice)[4], rzadziej na jesionach, wiązach lub lipach[6]. Preferuje lasy łęgowe i wilgotne obszary plantacji leśnych. Owocniki występują pojedynczo lub w małych grupach, głównie w okresie lipiec–sierpień[4]. Szacuje się, że całkowita liczba stanowisk jest mniejsza niż 1000, a całkowita wielkość populacji nie przekracza 10 000 dojrzałych osobników. W ciągu ostatniego stulecia na całym świecie siedliska starodrzewów łęgowych z gruboziarnistym martwym drewnem dramatycznie się zmniejszyły. Szacuje się, że w Europie prawie wszystkie pierwotne lasy łęgowe i podmokłe zostały utracone. Zanikanie siedlisk trwa i podejrzewa się, że będzie kontynuowane w przyszłości. Dlatego Arrhenia discorosea jest uznawana za gatunek narażony na wyginięcie[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Index Fungorum [online] [dostęp 2023-08-27] (ang.).
  2. Species Fungorum [online] [dostęp 2023-08-27] (ang.).
  3. a b Władysław Wojewoda, Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003, ISBN 83-89648-09-1.
  4. a b c d e f V.I. Kapitonow, S.P. Arefiew, Аррения розоводисковая [online] [dostęp 2023-08-27].
  5. Kifakuló mohagomba* – Arrhenia discorosea [online], Miskolci Gombàsz Egyesület [dostęp 2023-08-27] (ang.).
  6. a b c d Arrhenia discorosea [online], Fungal Red List [dostęp 2023-08-27] (ang.).
  7. Grzyby makroskopijne Polski w literaturze mikologicznej [online], grzyby.pl [dostęp 2023-08-27].