Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stegnie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stegnie
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stegnie
Siedziba Stegna
Adres ul. Gdańska 1 82-103 Stegna
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja elbląska
Dekanat nadmorski
Kościół Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stegnie
Proboszcz ks. Paweł Drożdż
Wspomnienie liturgiczne piątek po oktawie Bożego Ciała
brak współrzędnych
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Wnętrze kościoła, z widokiem na ołtarz główny

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stegnie – parafia rzymskokatolicka w diecezji elbląskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze dokumenty potwierdzające istnienie kościoła rzymskokatolickiego w Stegnie pochodzą z XIV wieku. Według źródeł z 1465 r. w Stegnie istniał kościół gotycki. W świątyni były prowadzone rokowania polskokrzyżackie w ostatnich latach wojny trzynastoletniej w 1465 roku. Niestety, nie zachowały się o nim żadne informacje.

W 1609 r. niemiecki proboszcz Georg Klein wybudował mały drewniany kościółek, który spłonął w 1676. Ocalała jedynie wieża, organy, wyposażenie ołtarza oraz dzwon z okresu wojny 13-letniej.

W miejscu starej świątyni 25 marca 1681 r. rozpoczęto prace nad budową nowej pod nadzorem Petera Willera - architekta, geodety, a także mechanika Miasta Gdańsk. Budowa barokowego kościoła, jak podają kroniki, była bardzo kosztowna (np. cieśla Peter Kamrath otrzymał: 2000 florenów, 8 beczek piwa, 15 beczek Krullingu i 6 świerków. Andreas Boshe za budowę wieży otrzymał 1150 florenów oraz drewno ze starej wieży, która ocalała). 29 listopada 1681 - w I Niedzielę Adwentu - kaznodzieja Martinus Kruger dokonał poświęcenia kościoła. 25 maja 1682 r. ukończono budowę chóru, zaś 15 czerwca 1683 rozbudowane zostały organy. Autorem wieży był Boshe, zaś hełmu, krzyża i chorągiewki – Daniel Madler.

Ostatecznie prace ukończono 17 listopada 1683 - rok ten widnieje na chorągiewce, co przez wielu badaczy jest błędnie interpretowane jako data budowy kościoła. Na nowej wieży umieszczono również dzwon z 1643, ocalały po pożarze, który do dziś w każde południe wybija godzinę 12-stą, a także dwa większe – w 1732 roku. W czasie II wojny światowej Niemcy wywieźli XVIII-wieczne dzwony. Dopiero w ostatnich latach dzięki współpracy prof. Januszajtisa z ks. Knapikiem jeden z nich powrócił do kościoła. Na ponad trzystuletnim dzwonie widnieje łacińska inskrypcja: Domine, da pacem in diebus nostris co oznacza: Panie, daj pokój naszym czasom.

W okresie reformacji kościół w Stegnie przejęli ewangelicy, posiadając go aż do 1945 roku. W 1945 roku przejęli go katolicy; wtedy tez został poświęcony. 12 czerwca 1946 roku przybył do Stegny pierwszy powojenny duszpasterz. W 1948 roku administrator apostolski diecezji gdańskiej ks. Andrzej Wronka erygował w Stegnie parafię, obejmującą swym zasięgiem niemal całą Mierzeję Wiślaną.

W 1948 roku parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stegnie tworzyły wsie: Stegna, Chorążówka, Grochowo, Głobice (Głobica), Rybakowo (Mikoszewo), Jantar, Popowo, Łąki Szlakowe (część Drewnicy), Rola, Sztutowo, Zachcianek, Kubły (Kobyla Kępa), Północna Wieś, Dublewo (Grochowo Trzecie), Kąty Rybackie, Szumienica i Nowy Świat.

Na tym obszarze w siedemdziesiątych i osiemdziesiątych powstało kilka nowych parafii:

Obecnie do parafii w Stegnie należą miejscowości: Stegna, Popowo, Rybina, Stegienka Zakład Rolny. Tereny parafii znajdują się w gminie Stegna, w powiecie nowodworskim, w województwie pomorskim.

1 sierpnia 1986 roku parafia w Stegnie stała się siedzibą dekanatu nadmorskiego, wyłączonego z dekanatu Nowy Dwór Gdański. 25 marca 1992 parafia w Stegnie została włączona do diecezji elbląskiej.

Proboszczowie parafii od 1946 roku[edytuj | edytuj kod]

Grupy parafialne[edytuj | edytuj kod]

Żywy Różaniec, Liturgiczna Służba Ołtarza, duszpasterstwo trzeźwościowe