Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Hucisku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Ilustracja
Kościół parafialny
Państwo

 Polska

Województwo

 świętokrzyskie

Siedziba

Hucisko

Adres

ul. Kielecka 31
Hucisko
26-220 Stąporków

Data powołania

1936

Wyznanie

starokatolickie

Kościół

Polskokatolicki

Diecezja

krakowsko-częstochowska

Dekanat

świętokrzyski (kielecki)

Kościół

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Proboszcz

ks. dziek. mgr Paweł Walczyński

Wezwanie

Wniebowzięcia NMP

Wspomnienie liturgiczne

15 sierpnia – uroczystość Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Położenie na mapie gminy Stąporków
Mapa konturowa gminy Stąporków, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa konturowa województwa świętokrzyskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie powiatu koneckiego
Mapa konturowa powiatu koneckiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Ziemia51°07′16,36″N 20°34′51,25″E/51,121211 20,580903
Strona internetowa

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Huciskuparafia Kościoła Polskokatolickiego w RP, położona w dekanacie świętokrzyskim (kieleckim) diecezji krakowsko-częstochowskiej.

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Hucisku została założona w 1936, wtedy to część parafian związana była z lokalnym ruchem ludowym. Konflikt parafian z miejscowym proboszczem powstały na tle opłat za posługi duszpasterskie i niechęć księdza do organizacji ludowych, był powodem wyodrębnienia się niezależnej placówki parafialnej. Placówka ta, okresowo nie obsadzana, przechodziła różne koleje losu m.in. powróciła na łono Kościoła rzymskokatolickiego, następnie wróciła do Kościoła Polskokatolickiego. W 1952 liczyła 100 wyznawców, a dziesięć lat później ok. 300 wyznawców – w 90% pochodzenia robotniczego.

Parafia bierze aktywny udział w życiu ekumenicznym, odbywają się tutaj nabożeństwa Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan (Kielce).

Parafia ta działa również jako organizacja pozarządowa działająca w obszarze pomocy społecznej. W 2006 zwyciężyła w projekcie Nasza wieś, naszą szansą – 2006 wspieranym przez Fundację Wspomagania Wsi i otrzymała środki na stworzenie Lokalnego Punktu Dostępu do Internetu wyposażonego w sześć stanowisk komputerowych. Punkt zlokalizowany został w wydzielonym pomieszczeniu przy parafialnej świetlicy środowiskowej „Zapiecek”.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]