Partia Narodowo-Liberalna (Rumunia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Partidul Naţional Liberal
Lider Klaus Iohannis
Skrót PNL
Data założenia 1875
Siedziba Bd. Aviatorilor 86
Bukareszt
Ideologia liberalizm
Afiliacja międzynarodowa Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy
Strona internetowa www.pnl.ro
Portal

Partia Narodowo-Liberalna (rum. Partidul Naţional Liberal lub PNL) jest liberalną rumuńską partią polityczną, trzecią pod względem wielkości w rumuńskim parlamencie, zaraz po Partii Liberalno-Demokratycznej i socjaldemokratach.

W wyborach parlamentarnych w 2004 roku PNL startowała w Sojuszu Prawdy i Sprawiedliwości razem z Partią Demokratyczną. Koalicja zajęła drugie miejsce z wynikiem 31.5% co dało jej 112 mandatów (na 330 w rumuńskiej Izbie Deputowanych) z czego PNL 64, a PD 48, w wyborach do Senatu uzyskała 49 mandatów (na 147) z poparciem 31.8%. Od grudnia 2004 do kwietnia 2007 tworzyła koalicyjny rząd właśnie z demokratami i Węgierską Unią Demokratyczną w Rumunii. Większość ministrów pochodziła z PNL, a ówczesny lider partii Călin Popescu-Tăriceanu objął stanowisko premiera. W kwietniu 2007, po wyjściu z koalicji demokratów, utworzyła mniejszościowy rząd na czele z premierem Popescu-Tăriceanu, który rządził krajem do grudnia 2008. Po wyborach parlamentarnych z 2008 znalazła się w opozycji. Od 2014 na czele PLN stoi Klaus Iohannis. 22 lipca 2014 połączyła się z Partią Demokratyczno-Liberalną tworząc Sojusz Chrześcijańsko-Liberalny.

Jest członkiem Międzynarodówki Liberalnej, a w Parlamencie Europejskim Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE).

Partia ma liberalne poglądy na gospodarkę, popiera między innymi wprowadzenie podatku liniowego oraz prywatyzację.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]