Partia Narodowo-Liberalna (Rumunia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Partidul Naţional Liberal
PNL logo.svg
Państwo  Rumunia
Skrót PNL
Lider Klaus Iohannis
Data założenia 1875
Adres siedziby Bd. Aviatorilor 86
Bukareszt
Deklarowana
ideologia polityczna
liberalizm
Członkostwo
międzynarodowe
Europejska Partia Ludowa
http://www.pnl.ro

Partia Narodowo-Liberalna (rum. Partidul Naţional Liberal lub PNL) jest liberalną rumuńską partią polityczną, trzecią pod względem wielkości w rumuńskim parlamencie, zaraz po Partii Liberalno-Demokratycznej i socjaldemokratach.

W wyborach parlamentarnych w 2004 roku PNL startowała w Sojuszu Prawdy i Sprawiedliwości razem z Partią Demokratyczną. Koalicja zajęła drugie miejsce z wynikiem 31.5% co dało jej 112 mandatów (na 330 w rumuńskiej Izbie Deputowanych) z czego PNL 64, a PD 48, w wyborach do Senatu uzyskała 49 mandatów (na 147) z poparciem 31.8%. Od grudnia 2004 do kwietnia 2007 tworzyła koalicyjny rząd właśnie z demokratami i Węgierską Unią Demokratyczną w Rumunii. Większość ministrów pochodziła z PNL, a ówczesny lider partii Călin Popescu-Tăriceanu objął stanowisko premiera. W kwietniu 2007, po wyjściu z koalicji demokratów, utworzyła mniejszościowy rząd na czele z premierem Popescu-Tăriceanu, który rządził krajem do grudnia 2008. Po wyborach parlamentarnych z 2008 znalazła się w opozycji. Od 2014 na czele PLN stoi Klaus Iohannis. 22 lipca 2014 połączyła się z Partią Demokratyczno-Liberalną tworząc Sojusz Chrześcijańsko-Liberalny.

Jest członkiem Międzynarodówki Liberalnej, należała w Parlamencie Europejskim do Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE). W 2014 roku przystąpiła do Europejskiej Partii Ludowej.

Partia ma liberalne poglądy na gospodarkę, popiera między innymi wprowadzenie podatku liniowego oraz prywatyzację.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]