Partia Socjaldemokratyczna (Rumunia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Partidul Social Democrat
Państwo  Rumunia
Skrót PSD
Lider Victor Ponta
Data założenia 2001
Adres siedziby Şos. Kiseleff, 10
Bukareszt
Deklarowana
ideologia polityczna
Socjaldemokracja
Członkostwo
międzynarodowe
Partia Europejskich Socjalistów
http://www.psd.ro

Partia Socjaldemokratyczna (rum. Partidul Social Democrat lub PSD) – lewicowa rumuńska partia polityczna utworzona w 2001. Od grudnia 2009 największa partia opozycyjna (w stosunku do rządzących PD-L i PLN).

Wyniki wyborcze[edytuj | edytuj kod]

Partia Socjaldemokratyczna (PSD) powstała w styczniu 2001 w wyniku połączenia się dwóch wcześniejszych partii lewicowych, PDSR (Partidul Democraţiei Sociale in România) oraz PSDR (Partidul Social Democrat Român).

W wyborach parlamentarnych w 2004 startowała w koalicji z Partią Konserwatywną i mimo zajęcia pierwszego miejsca, nie zdołała utworzyć rządu i pozostała największą partią opozycyjną. W wyborach prezydenckich w 2004 kandydat PSD Adrian Năstase (jej były przewodniczący), mimo zwycięstwa w I turze, przegrał rywalizację w II turze wyborów z kandydatem PD-L, Traianem Băsescu.

W wyborach parlamentarnych w listopadzie 2008 zajęła drugie miejsce, lecz miesiąc później stworzyła "wielką koalicję" ze zwycięską PD-L. Koalicja przetrwała niecały rok, do października 2009, kiedy to PSD opuściła rząd w proteście przeciw odwołaniu jednego z jej ministrów. W wyborach prezydenckich w listopadzie i grudniu 2009 kandydat i lider PSD Mircea Geoană przegrał z ubiegającym się o reelekcję prezydentem Băsescu. W lutym 2010 Geoană przegrał rywalizację o stanowisko przewodniczącego partii z Victorem Pontą.

PSD jest członkiem Międzynarodówki Socjalistycznej, a w Parlamencie Europejskim Partii Europejskich Socjalistów (PES).

Przewodniczący PSD[edytuj | edytuj kod]