Partia Socjaldemokratyczna (Rumunia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Partidul Social Democrat
Partidul Social Democrat logo.svg
Państwo  Rumunia
Skrót PSD
Lider Victor Ponta
Data założenia 2001
Adres siedziby Şos. Kiseleff, 10
Bukareszt
Deklarowana
ideologia polityczna
Socjaldemokracja
Członkostwo
międzynarodowe
Partia Europejskich Socjalistów
http://www.psd.ro

Partia Socjaldemokratyczna (rum. Partidul Social Democrat lub PSD) – lewicowa rumuńska partia polityczna utworzona w 2001. Od grudnia 2009 największa partia opozycyjna (w stosunku do rządzących PD-L i PLN).

Wyniki wyborcze[edytuj | edytuj kod]

Partia Socjaldemokratyczna (PSD) powstała w styczniu 2001 w wyniku połączenia się dwóch wcześniejszych partii lewicowych, PDSR (Partidul Democraţiei Sociale in România) oraz PSDR (Partidul Social Democrat Român).

W wyborach parlamentarnych w 2004 startowała w koalicji z Partią Konserwatywną i mimo zajęcia pierwszego miejsca, nie zdołała utworzyć rządu i pozostała największą partią opozycyjną. W wyborach prezydenckich w 2004 kandydat PSD Adrian Năstase (jej były przewodniczący), mimo zwycięstwa w I turze, przegrał rywalizację w II turze wyborów z kandydatem PD-L, Traianem Băsescu.

W wyborach parlamentarnych w listopadzie 2008 zajęła drugie miejsce, lecz miesiąc później stworzyła "wielką koalicję" ze zwycięską PD-L. Koalicja przetrwała niecały rok, do października 2009, kiedy to PSD opuściła rząd w proteście przeciw odwołaniu jednego z jej ministrów. W wyborach prezydenckich w listopadzie i grudniu 2009 kandydat i lider PSD Mircea Geoană przegrał z ubiegającym się o reelekcję prezydentem Băsescu. W lutym 2010 Geoană przegrał rywalizację o stanowisko przewodniczącego partii z Victorem Pontą.

PSD jest członkiem Międzynarodówki Socjalistycznej, a w Parlamencie Europejskim Partii Europejskich Socjalistów (PES).

Przewodniczący PSD[edytuj | edytuj kod]