Piotr Mikołajczak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Piotr Mikołajczak
Pseudonim

Miki

Data i miejsce urodzenia

25 lipca 1966
Szamotuły

Instrumenty

gitara akustyczna, gitara klasyczna, gitara barytonowa, mandolina, ud, fortepian, instrumenty klawiszowe, śpiew

Gatunki

poezja śpiewana, piosenka autorska, pop, muzyka teatralna, muzyka filmowa

Zawód

muzyk, kompozytor, producent filmowy i telewizyjny

Aktywność

od lat 80.

Powiązania

Artur Żmijewski, Andrzej Ciborski, Jerzy Dębina, Jan Kondrak, Adam Sikorski, Edyta Górniak i in.

Współpracownicy
Krzysztof Cugowski, Piotr Cugowski, Wojciech Cugowski, Marek Kościkiewicz, Małgorzata Kramek, Paulina Traut, Filip Miller i in.
Instrument
gitara
Zespoły
Orkiestra Teatru ATA
Dzielnica Trzech
Zakon Muzyczno-Literacki

Piotr Mikołajczak, ps. „Miki” (ur. 25 lipca 1966 w Szamotułach) – polski muzyk, kompozytor muzyki popularnej, teatralnej i filmowej, aranżer, producent filmowy i telewizyjny. Założył firmę Rock And Roll Production.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwent Liceum Ogólnokształcącego (dziś im. ks. Piotra Skargi) w Szamotułach – maturę zdał w 1986. Ukończył Wydział Rozrywkowy Szkoły Muzycznej im. Czesława Niemena w Poznaniu. Już w latach szkolnych jako wokalista, gitarzysta i kompozytor związał się z nurtem poezji śpiewanej i przez kilka lat występował jako członek Orkiestry Teatru ATA, wielokrotnie nagradzanej na festiwalach i konkursach piosenki poetyckiej, a także na KFPP w Opolu w 1987 roku, gdzie w koncercie pt. Muzyka w teatrze grupa zajęła II miejsce. W 1991 roku zespół nagrał kilka piosenek do programu zrealizowanego przez TVP2, zaś w 1992 - po raz kolejny wystąpił na festiwalu opolskim. Muzyk równolegle współpracował z Andrzejem Ciborskim (duet sporadycznie występuje do dziś[1][2]; laureat II nagrody na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie w 1985 roku[3]), Jerzym Dębiną (Dzielnica Trzech) oraz z Janem Kondrakiem (Zakon Muzyczno-Literacki).

W 1991 roku skomponował muzykę do cyklu reportaży Adama Sikorskiego pt. Dziś przed nami. W 1995 roku rozpoczął współpracę z Teatrem Telewizji. Skomponował muzykę m.in. do spektakli: Ketchup Schroedera (reż. Filip Zylber), Nasza mama czarodziejka (reż. Natasza Ziółkowska-Kurczuk) i Shapiro (reż. Filip Zylber). Jest także autorem muzyki do seriali telewizyjnych (Ja, Malinowski, Kuchnia wróżki), programów telewizyjnych (Zwyczajni niezwyczajni, Przytul mnie, Polaków Portret Własny) oraz do reklam radiowych i telewizyjnych. W 1998 roku rozpoczął pracę w wytwórni fonograficznej Pomaton EMI, gdzie zajmował się promocją telewizyjną. Od 2000 roku był dyrektorem działu A&R w wytwórni Sony Music Polska. Był także członkiem Grupy Producenckiej SPOT. W 2002 napisał muzykę do filmu animowanego pt. Apokalipsa część 9 i 16 (reż. Maciej Dowgiałło). Film zdobył m.in. Grand Prix na Rome Independent Film Festival. Szerszej publiczności znany jako jeden z jurorów popularnego talent show Droga do gwiazd. Na początku 2003 roku zrezygnował z pracy w kraju i wyjechał do Francji, gdzie współpracował z grupą producencką Audioplanet i Krisem Górskim. W 2004 roku napisał muzykę do filmu Ławeczka w reż. Macieja Żaka, nagrodzonego w kategorii najlepszy film polski na Festiwalu „Lato Filmów” w Kazimierzu Dolnym. W tym samym roku uruchomił pierwszą w Polsce internetową wytwórnię muzyczną 3PM. W 2008 skomponował muzykę do komedii pt. Rozmowy nocą. W 2010 roku po powrocie do kraju zajął się produkcją telewizyjną. Jest autorem programu rozrywkowego Śpiewaj i walcz, który zrealizował dla TVP1. W latach 2011-2015 był producentem wykonawczym seriali dokumentalnych pt. Operacja życie i Tacy sami. W 2014 powstały dwa filmy dokumentalno-fabularyzowane a były to: Danusia. Historia pierwszego udanego przeszczepienia (scenariusz i reż. Jarosław Minkowicz) i Jeżeli zapomnimy o nich… (scenariusz i reż. Adam Sikorski). Film ten zdobył kilka nagród, m.in. nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego na Zamojskim Festiwalu Filmowym „Spotkania z Historiąˮ (2015). W 2016 roku wyprodukował film dokumentalny Long Way (scenariusz i reż. Weronika Mliczewska) i film fabularny pt. Syn Królowej Śniegu (scenariusz Paweł Sala, reż. Robert Wichrowski), którego plenery były kręcone w jego rodzinnych Szamotułach i okolicy (Rynek, cmentarz, basen, przedszkole Jarzębinka, Gałowo, las w okolicach Jastrowa). Do serialu Operacja życie, filmów dokumentalnych Jeżeli zapomnimy o nich… i Long Way, a także do filmu Syn Królowej Śniegu – skomponował także muzykę. W 2017 roku rozpoczął realizację telenoweli Leśniczówka (dla TVP1), której jest pomysłodawcą i producentem wykonawczym. Razem z Andrzejem Ciborskim jest pomysłodawcą, a także producentem serialu Archiwista (TVP 1, Netflix)[4][5]. W 2021 roku jako producent realizujący (Rock And Roll Production) wyprodukował film pt. Babilon. Raport o stanie wojennym – do którego skomponował muzykę oraz był jednym z jej wykonawców[6].

Jest także kompozytorem piosenki pt. Dom dobrych drzew, która w wykonaniu Edyty Górniak jest głównym motywem muzycznym Leśniczówki[7]. Napisał temat przewodni do serialu historycznego Drogi wolności i opartą na nim piosenkę Pani ze snów, którą wykonują Krzysztof Cugowski i Piotr Cugowski. Jego firma Rock And Roll Production od wielu lat jest głównym producentem spotów reklamowych dla Kas Kredytowych Stefczyka z udziałem Artura Żmijewskiego, przed laty także członka Orkiestry Teatru ATA. Obydwaj występują w duecie, okazjonalnie dając recitale.

W roku 2015 Piotr Mikołajczak został uhonorowany przez władze miasta Szamotuły statuetką „Wieżaˮ.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jest mężem Magdaleny Tadeusiak-Mikołajczak (dawniej dziennikarka Wiadomości i korespondentka TVP w Paryżu i Brukseli; od drugiej połowy stycznia 2016 roku dyrektor TVP Polonia[8]). Mają dwoje dzieci – Zuzannę i Jakuba, którym kompozytor zadedykował płytę z muzyką do filmu Ławeczka.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Polska Fundacja Kościuszkowska: PROGRAM XXX MIĘDZYNARODOWEGO SYMPOZJUM KOŚCIUSZKOWSKIEGO. pfk.waw.pl, 2013-09-22. [dostęp 2021-10-21]. (pol.).
  2. Piotr Kędziora: Andrzej Ciborski & Piotr Mikołajczak – „Krajobraz etiopski”. 2016-11-11. [dostęp 2021-10-21]. (pol.).
  3. Klub Pod Jaszczurami - 60 lat - artyści, przyjaciele, pracownicy: Laureaci Studenckich Festiwali Piosenki, koncert z 1989 r., część 2.. 2020-09-25. [dostęp 2021-10-21]. (pol.).
  4. Jacek Butlewski: Dziś premiera "Archiwisty". Jednym z pomysłodawców nasz redakcyjny kolega. radiopoznan.fm, 2020-01-10. [dostęp 2021-10-23]. (pol.).
  5. Archiwista. netflix.com. [dostęp 2022-01-14]. (pol.).
  6. Babilon. Raport o stanie wojennym. filmpolski.pl, 2021-12-22. [dostęp 2022-01-14]. (pol.).
  7. Wojciech Krzyżaniak: Edyta Górniak śpiewa do nowego serialu TVP „Leśniczówka”. kultura.onet.pl, 2018-02-16. [dostęp 2021-10-22]. (pol.).
  8. Jerzy Kruczek: Dyrektor TVP Polonia zwolniona. satkurier.pl, 2016-09-30. [dostęp 2021-10-30]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]