TVP Polonia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
TVP Polonia
TVP Polonia
Data startu 24 października 1992
Format obrazu 4:3 / 16:9 SDTV
Właściciel Telewizja Polska
Kraj nadawania  Polska
Język polski
Siedziba Warszawa, ul. Jana Pawła Woronicza 17
Udziały w rynku 0,65%[1] (grudzień 2012)
Poprzednia nazwa TV Polonia
Siostrzane kanały rozwiń szablon nawigacyjny u dołu strony
Strona internetowa

TVP Polonia (Telewizja Polonia, TV Polonia, TVPolonia) – polski, satelitarny kanał Telewizji Polskiej, skierowany głównie do Polaków mieszkających za granicą. TVP Polonia rozpoczął regularną emisję od 31 marca 1993 roku, choć wcześniej, od 24 października 1992 roku, nadawana była emisja próbna programu.

Ramówka[edytuj | edytuj kod]

Ramówka TVP Polonia jest w dużej mierze przygotowywana z wykorzystaniem bogatego archiwum Telewizji Polskiej (polskie filmy fabularne i krótkometrażowe, seriale, filmy dokumentalne i animowane) i programów realizowanych współcześnie dla anten ogólnopolskich Telewizji Polskiej. W TVP Polonia pokazywane są np. najważniejsze programy informacyjne TVP1 - Wiadomości, Teleexpress, retransmitowane z półgodzinnym opóźnieniem względem TVP1. Oprócz tego, raz w tygodniu nadawany jest program informacyjny o życiu środowisk polonijnych na świecie - Polonia 24 (do 2007 roku wydawany jako Wieści polonijne, a od 2007 do 5 września 2010 - Tydzień Polski, potem od 13 września 2010 Polska 24 potem od 5 września 2011- do 29 sierpnia 2014 Polonia 24, potem od 2 września 2014 program Halo! Polonia!). Dużą część programów TVP Polonia stanowią także magazyny historyczne (m.in. Sensacje XX wieku Bogusława Wołoszańskiego), krajoznawcze, o tematyce europejskiej, programy kulturalne i rozrywkowe, koncerty muzyki poważnej i estradowej, przedstawienia Teatru Telewizji oraz programy interaktywne dla widzów z zagranicy (Kulturalni.PL). Początkowo napisy angielskie były dostępne jedynie w teletekście. Później zastąpiono je napisami niemieckimi. Aktualnie wybrane filmy i seriale emituje się w TVP Polonia z napisami w języku angielskim. Co tydzień w niedzielę są transmisje mszy. W przerwy wakacyjne program Błękitne wakacje.

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

W Europie sygnał satelitarny kanału TVP Polonia nie jest kodowany i można go odbierać za pośrednictwem satelity Hot Bird, Astra i Eutelsat W3A. Odbiór programu jest także możliwy w sieciach telewizji kablowej w Austrii, Belgii[2], Białorusi, Bułgarii, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Gruzji, Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Rumunii, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy, Węgier i Wielkiej Brytanii: w Anglii, Szkocji, Walii, i Irlandii Północnej (19 państw), gdzie jednak dostępny jest najczęściej za dodatkową opłatą. Za pomocą nadajników naziemnych, program TVP Polonia rozpowszechniany jest na Litwie i Ukrainie, a za pomocą technologii ADSL, także we Francji. W Ameryce Północnej sygnał Telewizji Polonia jest rozpowszechniany przez GlobeCast Direct TV, w Ameryce Południowej dzięki satelicie Satmex oraz systemowi direct to home. Program TVP Polonia jest też odbierany w Australii i Kazachstanie, a także za pośrednictwem Internetu (transmisja płatna on demand).

W Polsce kanał poza niekodowanym przekazem satelitarnym, platformami cyfrowymi i sieciami kablowymi można także odbierać na III multipleksie (przeznaczonym dla telewizji publicznej) naziemnej telewizji cyfrowej.

TVP Polonia jest laureatem statuetki Dziecięcej Nagrody SERCA, jaką otrzymała od dzieci ze Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Chorych "SERCE" ze Świdnicy.

Programy TVP Polonia[edytuj | edytuj kod]

Wiki letter w.svg Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Made in Poland[edytuj | edytuj kod]

Made in Polandteleturniej interaktywny prowadzony przez Rafała Rykowskiego, emitowany na antenie TVP Polonia. Widzowie mogą zgłaszać się do teleturnieju za pośrednictwem telefonów. Prowadzący ma przygotowane pytania na temat Polski, jej historii oraz innych faktów z nią związanych.

Teleturniej głównie skierowany jest do Polaków mieszkających za granicą, aczkolwiek dodzwonić do niego mogą się wszyscy. Nagrodami za poprawną odpowiedź są drobne gadżety z programu m.in koszulki, filiżanki, stare złotówki czy papeteria oraz udział w losowaniu nagrody głównej: dwudniowej wycieczki do Polski. Prowadzący zadaje też pytania internautom, mają oni szansę wygrać koszulki. Program obecnie jest nieemitowany.

Słownik polsko@polski[edytuj | edytuj kod]

Słownik polsko@polski – cykliczny program telewizyjny produkowany przez TVP Wrocław emitowany od 11 stycznia 2009 roku[potrzebne źródło] na antenie TVP Polonia, prowadzony przez prof. Jana Miodka i Agatę Dzikowską (w latach 2009 - 2013). W okresie od września 2013 do czerwca 2014 wraz z profesorem program prowadziła Magdalena Bober, obecnie od września 2014 prowadzi dr Justyna Janus-Konarska. W programie omawiane są błędy językowe pojawiające się w prasie, internecie i mowie potocznej oraz udzielane odpowiedzi na pytania widzów zadawane poprzez komunikator Skype. Kontynuacja programu Ojczyzna polszczyzna nadawanego w latach 1987-2007 na antenie TVP2.

Skarby Nieodkryte[edytuj | edytuj kod]

Skarby Nieodkryteteleturniej interaktywny prowadzony przez Pawła Gołębskiego, emitowany na żywo w każdą niedzielę o godzinie 16.00 (wcześniej o 15.30), następnie w soboty o 14.25. Każdy program to podróż samolotem po Polsce, w poszukiwaniu ukrytych w niej skarbów. Cała podróż przebiega zgodnie z wytyczoną wcześniej marszrutą, której punktami orientacyjnymi są kolejne krainy geograficzne, rzeki, góry i miasta z charakterystycznymi zabytkami architektury. Od lata 2010 widzowie mogli porozumiewać się z prowadzącym również poprzez komunikator Skype, co później stało się podstawowym środkiem łączności i zrezygnowano z tradycyjnego połączenia telefonicznego. Program emitowany był od stycznia 2008 do końca 2010 roku. Reaktywowany od stycznia 2012 roku

Ludzie listy piszą[edytuj | edytuj kod]

Ludzie listy piszą – program telewizyjny produkowany przez Telewizję Wrocław emitowany od początku stycznia 1997 roku do 2002 roku. Prowadzili go kolejno: Marzena Szołtysik i Stanisław Szelc, Bohdan Smoleń i Andrzej Nejman. W programie Ludzie listy piszą... pokazywane były listy, nagrane na taśmie video, od Polaków z kraju do rodziny czy znajomych za granicą i od Polaków z zagranicy do bliskich w kraju.

Polonia 24[edytuj | edytuj kod]

Program informacyjno – publicystyczny dla Polaków mieszkających w kraju i zagranicą, emitowany od 5 września 2011 do 29 sierpnia 2014, w którym przedstawiane są najważniejsze wydarzenia z kraju i ze świata; oraz relacje korespondentów pochodzące ze wszystkich kontynentów - dotyczące głównie spraw Polonii. Polonia 24 podzielona jest na 20 minutową część informacyjną i 10 minutową rozmowę. Program prowadzą: Edyta Mikołajczyk, Agata Konarska, Karolina Dobrowolska, Przemysław Szubartowicz, Marek Zając. Od września 2014 magazyn reporterów Halo! Polonia! nadawane we wtorki i czwartki, oraz program Reporter Polski nadawany w poniedziałki środy i piątki.[3].

Logo TVP Polonia[edytuj | edytuj kod]

Lata Opis Ilustracja
24 października 1992 - 31 maja 1997 Kolorowy napis TVPOLONIA. Nad napisem flaga Polski. Na ekranie w lewym górnym rogu.
1 czerwca 1997 - 6 marca 2003 Biało-czerwony pasek; pod spodem napis TV POLONIA. Logo do 31 sierpnia 2000 roku było w lewym rogu ekranu (od 1 września logo w prawym górnym rogu).
7 marca 2003 - 30 kwietnia 2007 Logo TVP, a pod spodem napis Polonia. Tło również czerwone. Na ekranie w prawym rogu bez tła.
1 maja 2007 - obecnie Podobne do poprzedniej, tło zmieniło się na czerwone, a napis jest koloru białego. Nie ma na ekranie (pokażemy dawne). TV Polonia.jpg

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Do 31 sierpnia 2000 roku TVP Polonia miała logo w lewym górnym rogu, bo retransmitowały ją ośrodki regionalne TVP (do 2000 roku). 1 września 2000 roku, przed rozpadem TVP Regionalna i powstaniem TVP3, TVP Polonia przeniosła logo w prawy górny róg ekranu.

Prezenterzy[edytuj | edytuj kod]

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

Akcja Mariusza Maxa Kolonko przeciwko TVP Polonia[edytuj | edytuj kod]

W sierpniu 2013 roku Mariusz Max Kolonko, należący do amerykańskiej Polonii znany dziennikarz, za pośrednictwem swojego kanału w serwisie YouTube rozpoczął akcję protestacyjną "Zlikwidować TVPolonia". Argumentując swoją decyzję, stwierdził iż oferta programowa telewizji nie spełnia podstawowych oczekiwań Polaków mieszkających poza krajem, a przy tym kosztuje mnóstwo pieniędzy podatników. Szczególnym problemem jest brak dostępu do aktualnych informacji z Polski, które są tak istotne dla Polonii i nadmiar powtórek nieinteresujących adresatów programów. Innym zarzutem jest zawarta między TVP a kanadyjską spółką Spanski Enterprises Inc. umowa o prawo wyłączności transmisji sygnału TVP Polonia na terenie Ameryki dla tej drugiej. Warunki okazały się z czasem bardzo niekorzystne dla polskiej strony, czyniąc ją w praktyce wykorzystującym publiczne finanse zewnętrznym producentem dla kanadyjskiej firmy. Sami Polacy mieszkający w USA są zmuszeni do korzystania z oferty kablowej lub serwisu internetowego, co w obydwu przypadkach wiąże się z pewnymi opłatami. Dziennikarz jako alternatywę dla państwowej stacji proponuje stworzenie darmowego internetowego kanału, który miałby być finansowany z obecnie przeznaczanych na kanał TVP dotacji. Tezę Kolonki potwierdza wielu innych widzów, którzy wpisali się na internetową listę podpisów poparcia prowadzoną na Facebooku, a także autorskiej stronie przeznaczonej dla osób nieposiadających konta we wspomnianym serwisie społecznościowym. Pomysł likwidacji TVP Polonia został skrytykowany przez rzecznika TVP Jacka Rakowieckiego. Stwierdził on, że apele pana Kolonki, w których kreuje się na "licencjonowanego" przedstawiciela Polonii z całego świata są nadużyciem oraz oskarżył dziennikarza o to, że ten chce przejąć ministerialne dotacje i wymusić na TVP płacenie mu za jego pomysł na telewizję[4].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]