Pomnik Danuty Siedzikówny w Gruszkach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pomnik Danuty Siedzikówny
w Gruszkach
Ilustracja
Monument, stan w dniu 25 września 2020
Państwo

 Polska

Miejscowość

Gruszki (powiat hajnowski)

Miejsce

Nadleśnictwo Browsk

Typ obiektu

posąg

Projektant

Marek Maślaniec

Data odsłonięcia

11 czerwca 2017

Położenie na mapie gminy Narewka
Mapa konturowa gminy Narewka, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Pomnik Danuty Siedzikównyw Gruszkach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko prawej krawiędzi nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Pomnik Danuty Siedzikównyw Gruszkach”
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Pomnik Danuty Siedzikównyw Gruszkach”
Położenie na mapie powiatu hajnowskiego
Mapa konturowa powiatu hajnowskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Pomnik Danuty Siedzikównyw Gruszkach”
Ziemia52°49′42,7″N 23°48′08,2″E/52,828528 23,802278

Pomnik Danuty Siedzikówny w Gruszkachpomnik upamiętniający postać Danuty Siedzikówny Inki, sanitariuszki polskiego podziemia niepodległościowego, znajdujący się w sąsiedztwie siedziby Nadleśnictwa Browsk w Gruszkach koło Narewki[1].

Inka pochodziła z pobliskiej wsi Guszczewina, jej ojciec był leśnikiem, a pomnik ustawiono z inicjatywy Lasów Państwowych (jednym z inicjatorów był ks. Tomasz Duszkiewicz, duszpasterz Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych[2]) i odsłonięto z ceremoniałem wojskowym[3] 11 czerwca 2017. Monument (posąg) przedstawia postać młodej, delikatnie uśmiechniętej[3] sanitariuszki z torba lekarska na ramieniu i bandażem w ręku. W uroczystości odsłonięcia udział brał m.in. minister Jan Szyszko, wiceminister Jarosław Zieliński, Wojsko Polskie, inne formacje mundurowe i kilka tysięcy osób. Odczytano list prezydenta Andrzeja Dudy, w którym prezydent stwierdził, że budowa pomnika była aktem zadośćuczynienia za wyrządzone krzywdy. Odsłonięcie poprzedził koncert Panny wyklęte oraz msza, której przewodniczył biskup Tadeusz Wojda[1].

Autorem projektu pomnika był Marek Maślaniec z Krakowa, a projektantem cokołu, otoczenia i opiekunem artystycznym – prof. Andrzej Strumiłło. Celem przedstawienie było ukazanie Inki, jako młodej kobiety w działaniu[2].

W województwie podlaskim Siedzikówna upamiętniona jest jeszcze m.in. w Narewce, gdzie jej pomnik stoi przy lokalnej świątyni rzymskokatolickiej. Inny ma powstać także w Białymstoku[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Inka wróciła do domu..., w: Życie Lasów Kujawsko-Pomorskich, nr 3(84)/2017, s.52-53, ISSN 1507-0395
  2. a b c Dzieje.pl, W Gruszkach na Podlasiu odsłonięto pomnik Danuty Siedzikówny "Inki"
  3. a b Polska Niezwykła, Gruszki. Nadleśnictwo Browsk - Pomnik Inki