Pomrów wielki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pomrów wielki
Limax maximus[1]
Linnaeus, 1758
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

mięczaki

Gromada

ślimaki

Podgromada

Heterobranchia

Rząd

trzonkooczne

Rodzina

pomrowiowate

Rodzaj

Limax

Gatunek

pomrów wielki

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]

Pomrów wielki (Limax maximus) – gatunek ślimaka z rodziny pomrowiowatych (Limacidae). Wraz z pomrowiem czarniawym są największymi z polskich ślimaków nagich[4]. Jest gatunkiem inwazyjnym.

Budowa
Ciało o zmiennej barwie, z charakterystycznymi plamami. Osiąga długość do 20 cm[4][5]. Nie wytwarza zewnętrznej muszli.
Występowanie
Pochodzi z południowo-zachodniej Europy. W Polsce jest gatunkiem zawleczonym. Występuje na całym terytorium kraju. W ostatnich latach wzrasta jego liczebność. Jest zaliczany do gatunków szkodliwych. W uprawach rolnych, szczególnie w szklarniach, tunelach foliowych i w przechowalniach może wyrządzać duże szkody. W naturalnym środowisku nie ma wrogów, którzy mogliby w wystarczający sposób redukować jego populację.
Biotop
Można go spotkać w zaroślach, lasach, parkach, ogrodach, ale także w pobliżu domów, tuneli foliowych i szklarni. Zamieszkuje tereny podmokłe, ukrywa się w trawach i różnego rodzaju zacienionych miejscach. Unika miejsc suchych i nasłonecznionych. Szczególnie lubi miejsca z rozkładającą się materią organiczną.
Tryb życia
Odżywia się rozkładającą się materią organiczną oraz grzybami. Występuje też u niego zjawisko kanibalizmu[6].
Rozród
Jest jajorodny i jest obojnakiem. Może rozmnażać się samodzielnie, bez udziału innego osobnika jako hermafrodyta. Zwykle jednak dochodzi do zapłodnienia krzyżowego pomiędzy dwoma osobnikami. Kopulujące ślimaki (każdy z nich jest hermafrodytą) wykonują charakterystyczny „taniec”, wisząc przy tym na wytworzonych przez siebie pasmach śluzu[5]. Jaja składa w wilgotnym podłożu.
Rozród ślimaków poprzez zapłodnienie krzyżowe

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Limax maximus, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. MolluscaBase eds., Limax maximus Linnaeus, 1758, [w:] MolluscaBase [online] [dostęp 2024-04-21] (ang.).
  3. Limax maximus, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  4. a b Fauna Polski – charakterystyka i wykaz gatunków. Bogdanowicz W., Chudzicka E., Pilipiuk I. i Skibińska E. (red.). T. III. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2008, s. 404. ISBN 978-83-88147-09-8.
  5. a b Mięczaki. W: Krzysztof Pabis, Radomir Jaskuła, Michał Grabowski, Anna Drozd: Polska. Owady i inne bezkręgowce. Encyklopedia ilustrowana. Marek Szokalski (redaktor), Joanna Wywiał (redakcja), Agnieszka Ewa Zygmunt (korekta), Marek Szokalski (dobór fotografii). Carta Blanca, 2010, s. 85. ISBN 978-83-7705-003-3. (pol.).
  6. Limax maximus Linnaeus, 1758. [w:] Gatunki obce w Polsce [on-line]. Instytut Ochrony Przyrody PAN. [dostęp 2011-12-23]. (pol.).