Princeton University

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Uniwersytet Princeton
Universitas Princetoniensis
Princeton University
Nassau Hall – najstarszy budynek uniwersytetu, ukończony w 1756
Nassau Hall – najstarszy budynek uniwersytetu, ukończony w 1756
Dewiza Dei sub numine viget
Data założenia 1746
Państwo  Stany Zjednoczone
Adres Princeton, NJ
Liczba studentów 7 567
Rektor Shirley M. Tilghman
Członkostwo Ivy League
brak współrzędnych
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Strona internetowa
Carl C. Icahn Laboratory

Uniwersytet Princeton (ang. Princeton University) – naukowo-badawczy uniwersytet prywatny w Stanach Zjednoczonych, działający w mieście Princeton w stanie New Jersey. Nazwa także odnosi się do college'u, czyli odpowiednika studiów licencjackich (ang. undergraduate studies). To ci studenci głównie tworzą kulturę kampusu i afiszują swoją przynależność do niego, nazywając siebie "Princeton man", w odróżnieniu od "Yale man" czy "Harvard man". Studenci z Princeton tradycyjnie rywalizują ze studentami z Yale i Harvardu, także w późniejszym życiu zawodowym.

Princeton University należy do Ivy League. U.S. World & News Report corocznie przyznaje Uniwersytetowi Princeton miejsce w pierwszej piętnastce najlepszych uniwersytetów na świecie oraz pierwszej trójce najlepszych uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych. Barwy szkoły to kolor czarny i jasnopomarańczowy. Od początku swojego istnienia szkoła ta wydała 35 laureatów Nagrody Nobla. Z budżetem równym 17,1 miliarda dolarów oraz 7567 studentami, uniwersytet ten jest ośrodkiem o najwyższym wyposażeniu finansowym przypadającym na jednego studenta na świecie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Założony w 1746 jako College of New Jersey w mieście Elizabeth, w 1756 przeniósł się do miasteczka Princeton. Przez pierwszy okres swojego istnienia działał jako seminarium duchowne dla pastorów kościoła prezbiteriańskiego. W 1812 rola szkolenia przyszłych duchownych została przejęta przez nowo utworzone, osobne Princeton Theological Seminary. Jego wykładowcą był znany w amerykańskim środowisku protestanckim teolog i znawca języków biblijnych, a także krytyk darwinizmu: Charles Hodge.

W 1868 jego prezydentem został James McCosh który przez dwadzieścia lat urzędowania gruntownie zreformował program nauczania uniwersytetu. W 1896, by odzwierciedlić te daleko idące zmiany i uświetnić 150 rocznicę założenia uczelni, College of New Jersey otrzymał obecnie używaną nazwę, Uniwersytet Princeton. W latach 1902-1910 prezydentem uniwersytetu był Woodrow Wilson, przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych (1913-1921).

W 1930 w sąsiedztwie uniwersytetu utworzono Institute for Advanced Study, który szybko przyciągnął wielu najlepszych naukowców z całego świata, między innymi Alberta Einsteina który pracował tam od 1933 do swojej śmierci w 1955. Pomimo że instytucja ta nie jest formalnie powiązana z uniwersytetem, w praktyce zakres współpracy między nimi jest bardzo szeroki.

Pierwsze kobiety, 148 w sumie, zostały przyjęte jako studentki licencjackie przez uniwersytet dopiero 6 września 1969, przy wielkim huku medialnym, ponieważ kultura Princeton zatwardziale dyskryminowała je, w co poniektórych kołach do pewnego stopnia nadal tak jest. Jednak pierwszą studentką na Princeton była już w 1961 Sabra Follett Meserve, kandydatka na studia doktoranckie w historii tureckiej. Kobiety nauczały w Princeton znacznie później. W 1991 uniwersytet został zmuszony drogą sądowniczą do zintegrowania swoich słynnych klubo-jadalni.

Do 2007 w Princeton University mieściły się najsłynniejsze laboratoria parapsychologiczne: PEAR. W tym właśnie roku zostały one zamknięte.