Przełęcz Słopnicka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przełęcz Słopnicka
Ilustracja
Widok z przełęczy w kierunku Cichonia
Państwo

 Polska

Pasmo

Beskid Wyspowy

Sąsiednie szczyty

Cichoń, Zapowiednica

Położenie na mapie powiatu limanowskiego
Mapa konturowa powiatu limanowskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Przełęcz Słopnicka”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Przełęcz Słopnicka”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Przełęcz Słopnicka”
Ziemia49°38′02″N 20°20′41″E/49,633889 20,344722

Przełęcz Słopnicka (757,5 m) – przełęcz w Beskidzie Wyspowym między Cichoniem (929 m) a Zapowiednicą (763 m). Przez przełęcz biegnie droga ze Słopnic do Zalesia. Na siodle przełęczy krzyżuje się ona z drogą do osiedla Bukowina należącego do Zalesia i drogą do osiedla Piechotówka należącego do Słopnic. Przez Przełęcz Słopnicką biegnie granica między wsiami Słopnice i Zalesie[1].

Do lat 60. XX w. Przełęcz Słopnicka była główną drogą łączą Limanową z Kamienicą. Straciła na znaczeniu po wybudowaniu połączenia przez Przełęcz Ostra-Cichoń. Przejazd przez przełęcz stał się utrudniony (brak nawierzchni asfaltowej)[2]. 2 lipca 2008 roku oficjalnie oddano do użytku zmodernizowany, ponad dwukilometrowy, odcinek nowej nawierzchni asfaltowej.

Na przełęczy znajdują się ławki dla turystów, figurka i tablica z małopolskim szlakiem papieskim. Karol Wojtyła, będący zapalonym turystą, wędrował tędy po Beskidzie Wyspowym podziwiając z przełęczy widoki. Dzięki temu, że przełęcz jest bezleśna, niezabudowana, odsłonięta na znacznej długości, rozciągają się stąd szerokie widoki. W kierunku południowo-wschodnim widok na bliski stąd Modyń i dalsze wzniesienia Beskidu Sądeckiego, w kierunku północnym na rozległą dolinę wsi Słopnice i Tymbark oraz wzniesienia Beskidu Wyspowego: Pasmo Łososińskie, Kamionna, Kostrza, Zęzów, Paproć, Łopień i Mogielica. Na wschód Ostra i pobliski Cichoń z kilkoma domami, na jego zboczach, tuż pod lasem, należącego do Zalesia przysiołka Ślagi (Szlagi)[2].

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny zielony pieszy Przełęcz Ostra-CichońCichoń – Przełęcz Słopnicka – MogielicaŁopieńDobra[3]
szlak rowerowy zielony szlak rowerowy niebieski rowerowy z Limanowej przez Skiełek, Okowaniec, Jeżową Wodę, przełęcz Ostrą. Stąd niebieskim przez Cichoń, przełęcz Słopnicką na Mogielicę[3]
szlak narciarski niebieski trasa narciarstwa biegowego okalająca Mogielicę. Pętlę można rozpocząć z przełęczy Słopnickiej, Półrzeczek (osiedle Mrózki), Przełęczy Rydza-Śmigłego lub osiedla Podmogielica[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna [online] [dostęp 2021-12-07].
  2. a b Gacek Dariusz, Beskid Wyspowy, Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2012, ISBN 978-83-62460-25-0.
  3. a b Beskid Wyspowy 1:50 000. Mapa turystyczna, Kraków: Compass, 2006, ISBN 83-89165-86-4.
  4. Na podstawie tablicy informacyjnej szlaków narciarskich wokół Mogielicy.