Schronisko PTTK „Perła Zachodu”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez MalarzBOT (dyskusja | edycje) o 16:43, 8 mar 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Schronisko PTTK „Perła Zachodu”
Ilustracja
Państwo

 Polska

Pasmo

Góry Kaczawskie

Wysokość

320[1] m n.p.m.

Data otwarcia

8 kwietnia 1950

Właściciel

PTTK

Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, blisko górnej krawiędzi po lewej znajduje się punkt z opisem „Schronisko PTTK „Perła Zachodu””
Ziemia50°55′22″N 15°41′46″E/50,922778 15,696111
Strona internetowa

Perła Zachodu (do 1945 Turmsteinbaude) – dawne schronisko turystyczne PTTK położone w Siedlęcinie nad Jeziorem Modrym. Obecnie reklamuje się jako gościniec, choć nadal pozostaje własnością PTTK. Od strony Jeleniej Góry do schroniska prowadzi niebieski szlak rowerowy, położony nad rzeką Bóbr. Wiedzie on przez Borowy Jar, Perłę Zachodu do Siedlęcina i dalej w kierunku Bolesławca. Od strony Siedlęcina możliwy jest dojazd samochodem.

Schronisko powstało 8 kwietnia 1950 na miejscu zbudowanej w 1927 gospody Turmsteinbaude. Początkowo bardzo popularne, później praktycznie nieodwiedzane z powodu zanieczyszczenia rzeki Bóbr, której skażone wody doprowadziły do nazwania przez okolicznych mieszkańców i turystów schroniska "Perłą Smrodu". Obecnie wraz ze znaczną poprawą sytuacji ekologicznej obiekt zdobywa popularność. Związane jest to również z wyremontowaniem ścieżki rowerowej oraz wytyczeniem i rozbudową sieci szlaków rowerowych w Dolinie Bobru.

Obiekt dysponuje bazą noclegową dla 26 osób, restauracją, świetlicą oraz bezpłatnym parkingiem. Czynny jest cały rok. Organizowane są również imprezy okolicznościowe.

Przypisy