Sołłohubowie herbu Prawdzic

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Herb hrabiowski Sołłohubów

Sołłohubowie (także Sołłogub, Dowojna-Sołłohub) – polski ród magnacki herbu Prawdzic, pochodzenia litewskiego.

Pochodzenie i historia rodziny[edytuj | edytuj kod]

Ród pochodzi z Wielkiego Księstwa Litewskiego, wcześniej był szerzej znany jako Dowojna-Sołłohub.

Jeden z Sołłohubów przyjął na siebie i sukcesorów herb Prawdzic podczas sejmu horodelskiego w 1413 roku[1].

Jerzy (Jurij) Sołłohub, wojewoda smoleński, który bronił tego miasta przeciw Moskwie podczas oblężenia smoleńska w 1503 roku[1] skutecznie odpierając wrogie wojska. Przed wielkim księciem Wasylem III, został zmuszony do poddania twierdzy w 1514 roku i otrzymał możliwość decydowania o swych dalszych losach. Postanowił wrócić do I Rzeczypospolitej, zdaje się to świadczyć, że nie był czynnym uczestnikiem spisku zmierzającego do poddania miasta i nie czuł się winny zdrady. Ze związku z księżną Ludomiłą ze Świrskich, pozostawił trzech synów[2].

Jan Sołłohub, który dzięki małżeństwu z Heleną Szamowską w 1706 r., rozpoczął swoją świetną karierę polityczną i doszedł godności podkomorzego gostyńskiego, podskarbiego wielkiego litewskiego, a następnie wojewody brzeskiego[3].

Linia Hrabiowska[edytuj | edytuj kod]

Herb Prawdzic

Prawo do tytułu hrabiowskiego otrzymała linia po Janie Michale Sołłohubie (1747-1812), która wymarła na terenach Polski w XIX wieku.

W dekrecie cesarza Aleksandra II, przekazanym Senatowi Rządzącemu (27 lutego 1861 r.), napisano: „Protekcjonalny, na najbardziej uległą prośbę generała dywizji Lwa, faktycznego radcy stanu w randze szambelana Sądu Najwyższego, kapitana Mikołaja I, wdowa po radnym dworu Lwie Sołłogubowie, wraz z jego młodym synem Fiodorem, dozwolone jest, aby wszystkie wymienione osoby i ich potomkowie nazywali się hrabiami w Rosji, bez przedstawiania dokumentów potwierdzających ten tytuł, zagubionych przez ich przodków podczas niefortunnych zamieszek, które wydarzyło się w Polsce i na Litwie.” Statut godności hrabiowskiej Iwanowi Antonowiczowi Sołłogubowi podpisano 8 lipca 1867 r., a herb zatwierdzono 5 listopada 1866 r.[4].

Przedstawiciele[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Kasper Niesiecki, Herbarz polski Kaspra Niesieckiego S. J. Powiększony dodatkami z późniejszych autorów, rękopismów, dowodów urzędowych T. 8, Lipsk: Nakładem i drukiem Breitkopfa i Haertla, 1841, s. 455–456 [dostęp 2024-02-16].
  2. Jerzy (Jurij) Sołłohub z Iwieńca h. Prawdzic [online], ipsb.nina.gov.pl [dostęp 2024-01-23] (pol.).
  3. Szamowscy [online], witonia-historia.nsfera.pl [dostęp 2024-01-23].
  4. Сост. граф Александр Бобринский. Дворянские роды, внесенные в Общий Гербовник Всероссийской Империи: в 2-х т. – СПб, тип. М. М. Стасюлевича, 1890. Автор: Бобринский, Александр Алексеевич (1823–1903). Соллогубы. Часть II. Сологубовы. стр. 431-432. Графы Соллогубы. стр. 528-529.