Sobięcinka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sobięcinka
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Lokalizacja

woj. dolnośląskie

Potok
Długość 2,090 km
Spadek

10,53‰

Powierzchnia zlewni

ok. 8,3 km²

Źródło
Miejsce stawy przy szybie „Victoria" w dzielnicy Wałbrzycha – Sobięcin
Wysokość

440 m n.p.m.

Współrzędne

50°45′49″N 16°15′38″E/50,763611 16,260556

Ujście
Recypient Pełcznicy
Miejsce

Wałbrzych, ok. 75 na południowy wschód od skrzyżowania ul. M.Reja z ul. Armii Krajowej

Wysokość

ok. 418 m n.p.m.

Współrzędne

50°46′36″N 16°16′32″E/50,776667 16,275556

Położenie na mapie Wałbrzycha
Mapa konturowa Wałbrzycha, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Sobięcinkapotok w południowo-zachodniej Polsce w woj. dolnośląskim w Sudetach Środkowych, w Górach Wałbrzyskich[1].

Potok o długości 2,09 km, lewy dopływ Pełcznicy jest ciekiem V rzędu należącym do dorzecza Odry, zlewiska Morza Bałtyckiego.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Sobięcinka swój początek bierze z dwóch stawów na wysokości ok. 490 m n.p.m. przy byłym szybie kopalni „Victoria" w południowo-zachodniej części Wałbrzycha w dzielnicy Sobięcin. W górnym biegu potok spływa w kierunku północnym. Niżej na poziomie ok. 460 m n.p.m., w rejonie ulicy Zachodniej i Placu Marceliny Darowskiej potok ujęty jest w betonowy rurociąg o średnicy 1,0 m, którym płynie na odcinku ok. 1,8 km. do rejonu hałd przy ulicy Wschodniej, gdzie zaczyna się otwarte koryto potoku, którym potok płynie ok. 870 m, w kierunku północno-wschodnim w stronę śródmieścia do skrzyżowania ulic Kolejowej i P. Wysockiego. Od skrzyżowania potok został skanalizowany i obecnie płynie w betonowym tunelu pod powierzchnią ziemi na północny wschód w kierunku śródmieścia Wałbrzycha, gdzie na wysokości ok. 440 m n.p.m., uchodzi do Pełcznicy. Koryto rzeki kamienisto-żwirowe spękane i na ogół przepuszczalne. W większości swojego biegu płynie wśród terenów mocno zurbanizowanych. Zasadniczy kierunek biegu rzeki jest północno-wschodni. Jest to potok odwadniający ze swymi dopływam obszar Sobięcina i centrum Wałbrzycha. Potok prawie w całym biegu jest uregulowany. Na całej długości charakteryzuje się małymi spadkami podłużnymi dna i stosunkowo małymi spadkami poprzecznymi. W zlewni brak jest zbiorników retencyjnych a przewagę stanowią tereny o skupionej zabudowie mieszkaniowej przeważnie miejskiej. Zlewnia została zabudowana obiektami mieszkalnymi i przemysłowymi co ma wpływ na warunki hydrologiczne potoku[2].

Inne[edytuj | edytuj kod]

  • W związku z działalnością przemysłową kopalń węgla kamiennego w Wałbrzychu, koryto potoku zostało w przeszłości przesunięte w stosunku do pierwotnego. Największe zmiany w kierunku płynięcia potoku miały miejsce w jego dolnym odcinku, między torami kolejowymi biegnącymi z Wałbrzycha Głównego do Wałbrzycha Miasta a ulicą Wysockiego w śródmieściu. Część doliny Sobięcinki została zasypana skałami płonnym, które utworzyły hałdę o powierzchni 30 ha i wysokości 36 m. Wskutek nadbudowania hałdy koryto Sobięcinki zostało przesunięte o kilkanaście metrów na południe na odcinku około 1 km. Miejscami ciek ten płynie wyraźnym sztucznym przekopem w hałdzie, np. w rejonie ulicy A. Kochanka w Sobięcinie[3].
  • Na początku XX w. potok został skanalizowany i częściowe przykryty, co w znacznym stopniu przyczyniło się do poprawy warunków sanitarnych i zdrowotnych w Wałbrzychu i Szczawnie Zdroju. Prace sfinansował Hochberg Hans Heinrich XI książę z Książa[4].

Potok nazwę przyjął od wałbrzyskiej dzielnicy Sobięcin, przez którą przepływa.

Dopływy[edytuj | edytuj kod]

Kilka bezimiennych strumieni i potoków mających źródła na zboczach przyległych wzniesień.

Miejscowości nad rzeką[edytuj | edytuj kod]

Wałbrzych

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]