Solkieniki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Solkieniki
przysiółek
Państwo

 Polska

Województwo

 warmińsko-mazurskie

Powiat

kętrzyński

Gmina

Barciany

Strefa numeracyjna

89

Kod pocztowy

11-410[2]

Tablice rejestracyjne

NKE

SIMC

0469139

Położenie na mapie gminy Barciany
Mapa konturowa gminy Barciany, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Solkieniki”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Solkieniki”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Solkieniki”
Położenie na mapie powiatu kętrzyńskiego
Mapa konturowa powiatu kętrzyńskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Solkieniki”
Ziemia54°17′09″N 21°13′00″E/54,285833 21,216667[1]

Solkieniki (niem. Solknick[potrzebny przypis]) – przysiółek w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Barciany.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego. Wieś położona między Skandawą a Garbnem. W pobliżu las, zwany przez miejscowych "Hajny".

Lokalna nazwa - Sokolniki. Dawniej istniał tu folwark, najprawdopodobniej należący do dóbr w Silginach.

Las, znajdujący się na południe od wsi potocznie nazywany jest "Koczta", "Las Koczty" - od nazwiska osadnika, mieszkającego na skraju lasu (kolonia wsi Silginy). Dawniej las nosił nazwę Solke Wald. Ten sam rdzeń słowny nosi rzeka rzeka Sołka (niem. Solke), płunaca wschodnim skrajem lasu. Las położony na południowy zachód od Solkienik (z na południe od Garbna) nosił nazwę Kirchen Wald (las kościelny - najpewniej biorąc nazwę od kościoła parafialnego w Garbnie), natomiast kompleks leśny z południowego zachodu obecnie nazywany jest "Hajny" - dawna nazwa niem. Pfarr-Wald (las proboszcza). W czasie drugiej wojny światowej zlokalizowane były tu magazyny amunicji. Do dzisiaj pozostało tu wiele elementów uzbrojenia. Z tego względu jest to miejsce często odwiedzane i penetrowane przez historyków-amatorów, poszukujących znalezisk z wykrywaczem metalu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – miejscowości – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 9 stycznia 2024, identyfikator PRNG: 126467
  2. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2022, s. 1190 [zarchiwizowane 2022-10-26].