Mombasa: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Alexbot (dyskusja | edycje)
m robot dodaje: mk:Момбаса
Konarski (dyskusja | edycje)
Polonica
Linia 44: Linia 44:


W listopadzie [[2002]] roku przed nadmorskim hotelem w Mombasie wybuchła umieszczona w samochodzie bomba-pułapka, zabijając 3 [[Izrael]]czyków i 10 Kenijczyków. Próbowano także zestrzelić samolot przewożący izraelskich turystów z pobliskiego portu lotniczego Moi, a o dokonanie tego ataku podejrzewa się [[Al-Kaida|Al-Kaidę]].
W listopadzie [[2002]] roku przed nadmorskim hotelem w Mombasie wybuchła umieszczona w samochodzie bomba-pułapka, zabijając 3 [[Izrael]]czyków i 10 Kenijczyków. Próbowano także zestrzelić samolot przewożący izraelskich turystów z pobliskiego portu lotniczego Moi, a o dokonanie tego ataku podejrzewa się [[Al-Kaida|Al-Kaidę]].

== Polonica ==
* Na murach ''Fort Jesus'' w Mombasie znajduje się tablica upamiętniająca 20 tys. Polaków (w większości dzieci) przebywających, po pobyciu na zesłaniu na [[Syberia|Syberii]], w 22 brytyjskich osiedlach w Afryce Wschodniej i Południowej (m.in. w [[Tengeru]] w [[Tanzania|Tanzanii]], Koja nad [[Jezioro Wiktorii|Jeziorem Wiktorii]] oraz Nyabyeya koło [[Masindi]] w [[Uganda|Ugandzie]]) od jesieni 1942 r. do lat 1948-50.
* Wiele hoteli zbudowanych nad brzegiem morza wokół Mombasy zaprojektował polski architekt [[Zbigniew Trzebiński]] (1933-2005)


== Miasta partnerskie ==
== Miasta partnerskie ==

Wersja z 16:00, 11 lut 2010

Szablon:Miasto zagranica infobox Mombasa – drugie co do wielkości miasto w Kenii. Położone w południowo-wschodniej części kraju, na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego; jest znanym centrum turystycznym. W Mombasie znajduje się największy port Kenii – Kilindini (obsługujący także sąsiednie państwa bez dostępu do morza), a w pobliżu znajduje się ważny port lotniczy Mombasa-Moi. Liczba mieszkańców: 870 197 (2008)[1].

Mombasa leży w większości na koralowej wyspie w estuarium rzek, oddzielonej od północy od stałego lądu przez Port Tudor i strumień Tudora (Tudor Creek), a od południa przez Kilindini i Port Reitz.

Historia

Miasto zostało założone w XI wieku przez arabskich handlarzy i szybko stało się znaczącym ośrodkiem handlowym wschodnej Afryki. Najczęściej handlowano kością słoniową i niewolnikami. Pierwszym Europejczykiem który dotarł do Mombasy był Vasco da Gama w 1498 roku. Dwa lata później miasto zostało zdobyte przez Portugalczyków, którzy założyli tam twierdzę Fort Jesus. W roku 1698 miasto dostało się we władanie Sułtanatu Omanu, a w 1840 Zanzibaru. Sułtan Zanzibaru przekazał Mombasę Brytyjczykom w roku 1895. Wkrótce miasto stało się stolicą protektoratu Brytyjskiej Afryki Wschodniej (do roku 1907), a Brytyjczycy zbudowali linię kolejową łączącą Mombasę z Nairobi i Kampalą. 8 maja 1955 Mombasa została stolicą biskupstwa katolickiego. W ramach Zanzibaru Mombasa pozostawała do roku 1963, kiedy weszła w skład niepodległej Kenii.

W listopadzie 2002 roku przed nadmorskim hotelem w Mombasie wybuchła umieszczona w samochodzie bomba-pułapka, zabijając 3 Izraelczyków i 10 Kenijczyków. Próbowano także zestrzelić samolot przewożący izraelskich turystów z pobliskiego portu lotniczego Moi, a o dokonanie tego ataku podejrzewa się Al-Kaidę.

Polonica

  • Na murach Fort Jesus w Mombasie znajduje się tablica upamiętniająca 20 tys. Polaków (w większości dzieci) przebywających, po pobyciu na zesłaniu na Syberii, w 22 brytyjskich osiedlach w Afryce Wschodniej i Południowej (m.in. w Tengeru w Tanzanii, Koja nad Jeziorem Wiktorii oraz Nyabyeya koło Masindi w Ugandzie) od jesieni 1942 r. do lat 1948-50.
  • Wiele hoteli zbudowanych nad brzegiem morza wokół Mombasy zaprojektował polski architekt Zbigniew Trzebiński (1933-2005)

Miasta partnerskie

  1. Kenya National Bureau of Statistics: Population and Housing Statistics. [dostęp 13 czerwca 2009]. (ang.).

Zobacz też