Włodzimierz II Monomach: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
JarektBot (dyskusja | edycje)
Robot skopiował szablon {{Kontrola autorytatywna}} z en:Vladimir II Monomakh.
Konarski (dyskusja | edycje)
→‎Małżeństwa i potomkowie: drobne merytoryczne
Linia 70: Linia 70:
** [[Izjasław Włodzimierzowic (zm. 1096)|Izjasław]] (zm. 1096, książę kurski)
** [[Izjasław Włodzimierzowic (zm. 1096)|Izjasław]] (zm. 1096, książę kurski)
** [[Światosław Włodzimierzowic (zm. 1114)|Światosław]] (1079-1114, książę smoleński)
** [[Światosław Włodzimierzowic (zm. 1114)|Światosław]] (1079-1114, książę smoleński)
** [[Roman Włodzimierzowic]] (1081-1119)
** [[Jaropełk Włodzimirzowic]] (książę kijowski)
** [[Wiaczesław Włodzimierzowic]]
** [[Wiaczesław Włodzimierzowic]]



Wersja z 22:43, 25 cze 2013

Szablon:Źródła Szablon:Władca kraju infobox Włodzimierz II Monomach (ros. Владимир Мономах, ukr. Володимир Мономах, imię przyjęte na chrzcie: Wasyl) (ur. 1053, zm. 19 maja 1125) – wielki książę Rusi Kijowskiej (1113-1125), uznawany za jednego z najbardziej zasłużonych władców tego państwa. Ojciec Jerzego Dołgorukiego uznawanego za założyciela Moskwy.

Biografia

Był synem Wsiewołoda I Jarosławowicza i Anny Monomach, prawdopodobnie krewnej cesarza Konstantyna IX Monomacha. Pokrewieństwo z władcą bizantyjskim zapewniało mu uznanie międzynarodowe i zarazem ułatwiało prowadzenie dyplomacji.

Włodzimierz według jego własnych słów przeprowadził 83 kampanie wojskowe i 13 razy zawierał pokój z Połowcami. Początkowo w walkach wspierał go jego kuzyn Oleg Świętosławowicz. Sytuacja uległa zmianie po tym jak Świętopełk II przekazał Włodzimierzowi Czernihów, dotąd rządzony przez Olega. Ten zerwał sojusz i zawarł układ z Połowcami mający umożliwić mu odbicie miasta. Doprowadziło to do serii wojen i konfliktów kontynuowanych przez potomków obydwu władców.

Od 1094 roku głównym patrymonium Włodzimierza był Perejasław. Kontrolował również Rostów, Suzdal i inne prowincje północne. Na ziemiach tych założył kilka miast, w tym nazwany jego imieniem Włodzimierz nad Klaźmą. Władca podjął próby zjednoczenia książąt Rusi w walce przeciw Połowcom. W tym celu zorganizował dwa kongresy: w Lubeczu w 1097 i w Dołobsku w 1103.

Kiedy w 1113 zmarł Świętopełk II doszło do buntu mieszkańców Kijowa, którzy powołali na księcia Włodzimierza. Ten zgodził się przejąć władzę i pozostał księciem kijowskim aż do śmierci. Z instrukcji, którą wysłał do swoich dzieci wiemy o przeprowadzonych przez Włodzimierza reformach, mających na celu zmniejszenie napięć społecznych w stolicy.

Włodzimierz zmarł w 1125 i został pochowany w soborze Mądrości Bożej (Sofijskim) w Kijowie. Potomni często określali okres jego rządów mianem złotego wieku tego miasta.

Małżeństwa i potomkowie

Włodzimierz był trzykrotnie żonaty:

  • ostatnią prawdopodobnie była Jefimia - córka chana połowieckiego Aepy.

Ciekawostki

Szablon:Władca-Ruś Kijowska