Zasław (Białoruś): Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Nie podano opisu zmian
Konarski (dyskusja | edycje)
→‎Zabytki: drobne merytoryczne
Linia 31: Linia 31:


== Zabytki ==
== Zabytki ==
* [[Zamek w Zasławiu]] (w ruinie), około 1 km od dworca kolejowego. Na jego majdanie znajduje się [[Cerkiew Przemienienia Pańskiego w Zasławiu|Cerkiew Przemienienia Pańskiego]], wcześniej [[kościół (budynek)|kościół]] [[kościół łaciński|katolicki]] z 1577. Po zamku został zarys wału z widocznym kawałkiem muru. Obiekt opisany jest jako pomnik archeologii z XI-XVII w. Po drugiej stronie drogi znajduje się zachowany kościół obronny.
* [[Zamek w Zasławiu]] (w ruinie), około 1 km od dworca kolejowego. Na jego majdanie znajduje się [[Cerkiew Przemienienia Pańskiego w Zasławiu|Cerkiew Przemienienia Pańskiego]], wcześniej [[kościół (budynek)|kościół]] [[kościół łaciński|katolicki]] z 1577. Po zamku został zarys wału z widocznym kawałkiem muru. Obiekt opisany jest jako pomnik archeologii z XI-XVII w.
* Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny z 1774 roku w stylu barokowym, w 1998 roku zwrócony katolikom

{{przypisy}}
{{przypisy}}



Wersja z 11:54, 3 paź 2016

Zasław
Заслаўе
Ilustracja
Cerkiew w Zasławiu
Herb
Herb
Państwo

 Białoruś

Obwód

miński

Powierzchnia

14,2 km²

Populacja (2010)
• liczba ludności


14200[1]

Nr kierunkowy

17

Kod pocztowy

223034

Położenie na mapie Białorusi
Mapa konturowa Białorusi
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:town}
Strona internetowa

Zasław (biał. Заслаўе, Zasłauje, [za'sɫaje], dawniej Zasław Litewski) – miasto na Białorusi, w obwodzie mińskim, 12 km na północny zachód od Mińska nad rzeką Świsłocz; 14,2 tys. mieszkańców (2010).

Historia

Miasto wymieniane już w X w., stolica oddzielnego księstwa zasławskiego, w XVI w. włączonego do Wielkiego Księstwa Litewskiego. Już w XI wieku miasto było silnie ufortyfikowane – większa jego część jest obecnie rezerwatem archeologicznym. Prawdopodobnie w Zasławiu (lub Uzdzie) w 1572 Maciej Kawęczyński wydrukował Biblię nieświeską.

15 kwietnia 1906 rosyjska policja wykryła w Zasławiu tajną polską szkołę, w której Antonina Wojzbun uczyła języka polskiego 25 dzieci w wieku 8–17 lat. Nauczycielka została ukarana grzywną w wysokości 50 rubli z możliwością jej zamiany na 15 dni aresztu[2]. W latach 1919–1920 pod tymczasową polską administracją, centrum administracyjne gminy Zasław w powiecie mińskim okręgu mińskiego Zarządu Cywilnego Ziem Wschodnich.

Zabytki

  • Zamek w Zasławiu (w ruinie), około 1 km od dworca kolejowego. Na jego majdanie znajduje się Cerkiew Przemienienia Pańskiego, wcześniej kościół katolicki z 1577. Po zamku został zarys wału z widocznym kawałkiem muru. Obiekt opisany jest jako pomnik archeologii z XI-XVII w.
  • Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny z 1774 roku w stylu barokowym, w 1998 roku zwrócony katolikom

Bibliografia

  • Dariusz Tarasiuk: Między nadzieją a niepokojem. Działalność społeczno-kulturalna i polityczna Polaków na wschodniej Białorusi w latach 1905–1918. Lublin: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, 2007, s. 211. ISBN 978-83-227-2629-7.

Linki zewnętrzne