Sremski Karlovci

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Uzyj (dyskusja | edycje) o 11:54, 2 kwi 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Sremski Karlovci
Karłowice
Ilustracja
Herb
Herb
Państwo

 Serbia

Prowincja autonomiczna

 Wojwodina

Okręg

południowobacki

Burmistrz

Milenko Filipović

Powierzchnia

51 km²

Populacja (2011)
• liczba ludności
• gęstość


8 722
428.2 os./km²

Nr kierunkowy

+381 (0) 21

Kod pocztowy

21205

Tablice rejestracyjne

NS

Położenie na mapie Wojwodiny
Mapa konturowa Wojwodiny, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Sremski KarlovciKarłowice”
Położenie na mapie Serbii
Mapa konturowa Serbii, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Sremski KarlovciKarłowice”
Ziemia45°12′N 19°56′E/45,200000 19,933333
Strona internetowa

Sremski Karlovci lub Karłowice (serb. Сремски Карловци, chor. Srijemski Karlovci, niem. Karlowitz lub Carlowitz, węg. Karlóca, tur. Karlofça), miasto w autonomicznej prowincji Wojwodina w Serbii. Położone na prawym brzegu Dunaju, między Belgradem i Nowym Sadem.

Liczba mieszkańców: 8,839 (2002)

Historia

W okresie między 16 listopada 1698 a 26 stycznia 1699 w Karłowicach miały miejsce rokowania pokojowe, które zakończyły wojnę między Imperium Osmańskim i koalicją państw europejskich, nazywaną Świętą Ligą. Rokowania zakończyły się podpisaniem traktatu pokojowego zwanego pokojem w Karłowicach.

Miasto było kulturalnym i duchowym centrum Serbów w Imperium Austro-Węgierskim. Znajdowała się tu siedziba i sobór katedralny metropolii karłowickiej, której zwierzchnicy sprawowali opiekę duchowną nad prawosławnymi Serbami w Austrii, a następnie Austro-Węgrzech. W mieście powstało również serbskie seminarium duchowne, które działa po dziś dzień. Pracował w nim historyk i pisarz Jovan Rajić (1726-1801), zasłużony dla rozwoju serbskiej historiografii. W Karłowicach znajdowały się najstarsze w Serbii (i w krajach słowiańskich) gimnazja (serb.: gimnazija/гимназија) założone 3 sierpnia 1791. Do dziś patriarchowie Serbii noszą dodatkowo tytuł metropolitów belgradzko-karłowickich.

Podczas drugiej wojny światowej miasto było okupowane przez hitlerowców i zostało przyłączone do Niezależnego Państwa Chorwackiego, pod zmienioną nazwą Hrvatski Karlovci.