Stanisław Jasiński (wojskowy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stanisław Jasiński
podpułkownik podpułkownik
Data i miejsce urodzenia

22 maja 1913
Czesławice

Data śmierci

15 stycznia 1981

Przebieg służby
Siły zbrojne

Wojsko Polskie
Armia Krajowa
ludowe Wojsko Polskie

Jednostki

8 dywizjon artylerii przeciwlotniczej
1 Dywizjq Piechoty im. Tadeusza Kościuszki

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa

Odznaczenia
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
Grób ppłka Stanisława Jasińskiego na cmentarzu Wojskowym na Powązkach

Stanisław Jasiński ps. „Wojtek”, „Stach”[1] (ur. 22 maja 1913 w Czesławicach, zm. 15 stycznia 1981[1] w Warszawie) – podpułkownik Wojska Polskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwent Szkoły Podchorążych Artylerii w Toruniu. Na stopień podporucznika został mianowany ze starszeństwem z 15 października 1936 i 25. lokatą w korpusie oficerów artylerii[2]. W marcu 1939 pełnił służbę w 8 dywizjonie artylerii przeciwlotniczej w Toruniu na stanowisku dowódcy plutonu 4. baterii[3]. Podczas okupacji w ZWZ-AK. W styczniu 1943, w wyniku donosu, został zatrzymany i osadzony na Pawiaku[4]. 29 kwietnia tego roku przybył do KL Auschwitz, w którym figurował pod nazwiskiem „Stanisław Okrzeja”[5]. 20 czerwca 1944 jako jednemu z nielicznych udała się samotna ucieczka z Oświęcimia[6]. Przybył do Warszawy, gdzie wziął udział w powstaniu warszawskim. Pełnił służbę w Kwatermistrzostwie 3 Rejonu Obwodu V Mokotów. Po kapitulacji opuścił stolicę z ludnością cywilną[1].

Od 1945 pełnił służbę w 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, a następnie sprawował funkcję oficera prasowego w Gabinecie Ministra Obrony Narodowej. Później został zastępcą redaktora naczelnego Żołnierza Polskiego. W 1952 został aresztowany. W 1956 został zrehabilitowany, lecz stan zdrowia uniemożliwił mu dalszą służbę w wojsku. Otrzymał rentę inwalidzką i równocześnie podjął pracę, jako pracownik cywilny w Domu Wojska Polskiego. Zmarł w Warszawie. Był odznaczony m.in. Virtuti Militari V kl. Pochowany na cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie (kwatera A23-12-14)[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]