Straszęcin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Straszęcin
Kościół Wszystkich Świętych
Kościół Wszystkich Świętych
Państwo  Polska
Województwo podkarpackie
Powiat dębicki
Gmina Żyraków
Liczba ludności (2010) 1746
Strefa numeracyjna (+48) 14
Kod pocztowy 39-218
Tablice rejestracyjne RDE
SIMC 0839783
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa lokalizacyjna województwa podkarpackiego
Straszęcin
Straszęcin
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Straszęcin
Straszęcin
Ziemia 50°03′52″N 21°21′34″E/50,064444 21,359444

Straszęcinwieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie dębickim, w gminie Żyraków.

Straszęcin jest siedzibą rzymskokatolickiej parafii Wszystkich Świętych i Niepokalanego Serca NMP należącej do dekanatu Dębica Zachód w diecezji tarnowskiej[1].

Do 1948 roku miejscowość była siedzibą gminy Straszęcin. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa tarnowskiego.

Miejscowość usytuowana w odległości 1 km od Dębicy (bezpośrednio graniczy z miastem) nad rzeką Grabinianką (kiedyś Czarny Potok, obecnie również nazywana Czarną). Zajmuje powierzchnię około 832 ha i liczy 1746 mieszkańców. Charakterem zabudowy przypomina małe miasteczko. Największy rozkwit Straszęcina nastąpił w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Tu jedną ze swoich głównych baz miał znany w całej Polsce Kombinat Rolno-Przemysłowy „IGLOOPOL”. Modernizowano drogi, powstawały nowe obiekty, a wśród nich ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy wraz z zapleczem sportowym i hotelowym. Obecnie jest on wizytówką regionu o znaczeniu ponadgminnym. Tu odbywają się zgrupowania piłkarskiej kadry narodowej, ważne spotkania na szczeblu wojewódzkim, a nawet państwowym. Wieś przez krótki czas posiadała linię trolejbusową łączącą ją z Dębicą. Na terenie miejscowości działają takie instytucje jak: Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, poczta, przedszkole, Zespół Szkół Publicznych i nowo powstały kompleks obiektów, w których mieszczą się oddziały psychiatryczne. Istnieje również kościół parafialny oraz pałac wybudowany w końcu XVIII wieku.

Na cmentarzu znajduje się pojedyncza mogiła partyzancka J. Jabłonowskiego, który poległ w Gumniskach w walce z Niemcami w czasie II wojny światowej oraz Krzyż Katyński upamiętniający porucznika Stanisława Klisia zamordowanego w kwietniu 1940 roku przez NKWD.

W miejscowości działało Państwowe Gospodarstwo Rolne – w 1993 jako Przedsiębiorstwo Rolno-Przemysłowe Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa Straszęcin[2].

W 2012 roku otworzona zostanie tam grota maryjna, która powstaje z inicjatywy tamtejszego proboszcza, ks. Bogusława Czecha. W jej ścianę wbudowano oryginalny kamień przywieziony z sanktuarium w Lourdes[3].

Sport[edytuj | edytuj kod]

  • W Straszęcinie działa obecnie klub badmintonowy Orbitek Straszęcin
  • Istnieje także Ludowy Klub Sportowy Borowiec Straszęcin występujący obecnie w dębickiej A-klasie.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Pomniki Pamięci Narodowej z dni walk i męczeństwa na terenie województwa tarnowskiego; Oprac.: R. Hycnar, A. Pietrzykowa, F. Turzański, St. Wróbel, K. Głomb; wydawcy: ZBoWiD Zarząd wojewódzki w Tarnowie, Tarnów 1984, s. 124.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]