Tadeusz Zwiefka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Tadeusz Zwiefka
Tadeusz Zwiefka (26-05-2009).jpg
Data i miejsce urodzenia 28 grudnia 1954
Tuchola
Poseł do PE VII kadencji
Przynależność polityczna Platforma Obywatelska
Okres urzędowania od 14 lipca 2009
Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi Brązowy Medal "Za zasługi dla obronności kraju"
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons

Tadeusz Antoni Zwiefka (ur. 28 grudnia 1954 w Tucholi) – polski dziennikarz i polityk, od 2004 poseł do Parlamentu Europejskiego z ramienia Platformy Obywatelskiej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego w Tucholi. Z wykształcenia jest prawnikiem, ukończył w 1979 studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracował jako dziennikarz telewizyjny w Telewizji Polskiej i wykładowca akademicki. Był szefem redakcji poznańskiego ośrodka regionalnego TVP, sprawozdawcą parlamentarnym i prezenterem Wiadomości w TVP1, a następnie – od 1995 – szefem szczecińskiego ośrodka TVP. Prowadził program reporterów Telekurier w regionalnej TVP3.

Wykłada dziennikarstwo telewizyjne, kulturę słowa i kulturę języka polskiego na poznańskich uczelniach wyższych i w Wyższej Szkole Zarządzania Środowiskiem w Tucholi.

W latach 1976–1990 należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W wyborach europejskich przeprowadzonych 13 czerwca 2004 startował z listy Platformy Obywatelskiej w okręgu nr 2 (obejmującym województwo kujawsko-pomorskie). Otrzymał 26 144 głosów (trzeci wynik w regionie), uzyskując jedyny mandat z tego okręgu. W tym samym roku zasiadł w radzie krajowej PO. W wyborach do PE w 2009 ponownie uzyskał mandat europosła, otrzymując 82 794 głosy[1]. Przed wyborami do PE w 2014 został szefem sztabu PO.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]