Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce w 2004 roku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Prezydent Aleksander Kwaśniewski podczas głosowania

Wybory posłów do Parlamentu Europejskiego w 2004 odbyły się 13 czerwca. Obywatele głosujący w Polsce dokonali wyboru 54 spośród łącznej liczby 732 deputowanych, którzy zasiedli w Parlamencie Europejskim. Były to pierwsze eurowybory przeprowadzone w Polsce.

Okręgi wyborcze[edytuj | edytuj kod]

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w Polsce obowiązuje 13 okręgów wyborczych[1]:

Numer Obszar Siedziba okręgowej komisji wyborczej
Okręg nr 1 województwo pomorskie Gdańsk
Okręg nr 2 województwo kujawsko-pomorskie Bydgoszcz
Okręg nr 3 województwo podlaskie i warmińsko-mazurskie Olsztyn
Okręg nr 4 Warszawa z 8 powiatami województwa mazowieckiego Warszawa
Okręg nr 5 4 miasta na prawach powiatu i 29 powiatów województwa mazowieckiego Warszawa
Okręg nr 6 województwo łódzkie Łódź
Okręg nr 7 województwo wielkopolskie Poznań
Okręg nr 8 województwo lubelskie Lublin
Okręg nr 9 województwo podkarpackie Rzeszów
Okręg nr 10 województwo małopolskie i świętokrzyskie Kraków
Okręg nr 11 województwo śląskie Katowice
Okręg nr 12 województwo dolnośląskie i opolskie Wrocław
Okręg nr 13 województwo lubuskie i zachodniopomorskie Gorzów Wielkopolski

Komitety[edytuj | edytuj kod]

Zawiadomienia złożyło ostatecznie 31 komitetów[2]. 14 z nich zarejestrowało listy w całym kraju, 7 zarejestrowało listy w części okręgów, a 10 nie zarejestrowało żadnej listy.

Komitety ogólnopolskie

Wykaz komitetów wyborczych, które w wyznaczonym czasie zarejestrowały listy we wszystkich 13 okręgach (wraz ze wszystkimi partiami startującymi z ich list):

Komitety regionalne

Wykaz komitetów, które zarejestrowały listy w niektórych okręgach (wraz ze wszystkimi partiami startującymi z ich list):

Pozostałe komitety

Wykaz komitetów, które nie zarejestrowały listy w żadnym okręgu:

  • Komitet Wyborczy Praca Zdrowie Ekologia — PZE
  • Komitet Wyborczy Nowej Lewicy
  • Komitet Wyborczy Wyborców Grupa Ludzi Kreatywnych
  • Śląski Komitet Wyborczy Wyborców
  • Komitet Wyborczy Wyborców Absolwentów Grandes Ecoles AGE
  • Komitet Wyborczy Wyborców POLSKA DROGA
  • Komitet Wyborczy Wyborców „Młodzi do Europy”
  • Komitet Wyborczy Wyborców „Racja Stanu
  • Komitet Wyborczy Wyborców Krystyny Mikulanki
  • Komitet Wyborczy Wyborców „Nowi Ludzie w Polskiej Europie”

Numery list komitetów wyborczych[edytuj | edytuj kod]

Liderzy list wyborczych komitetów ogólnopolskich w okręgach[edytuj | edytuj kod]

Okręg SLD-UP PO PiS PSL SDPL Samoobrona LPR KPEiR-PLD UW PPP UPR IdP OKO NKWW
1 Joanna Senyszyn Janusz Lewandowski Anna Fotyga Krzysztof Sławski Jerzy Młynarczyk Bogdan Sedler Robert Strąk Tadeusz Rocławski Olga Krzyżanowska Beata Chronowska Kazimierz Koralewski Danuta Kobylińska-Walas Krzysztof Kremky Marcin Pliński
2 Jerzy Wenderlich Jacek Bendykowski Zbigniew Girzyński Eugeniusz Kłopotek Jan Mikołajczak Waldemar Nowakowski Anna Sobecka Marek Majewski Marian Filar Grzegorz Kulczycki Wojciech Nowacki Piotr Radzicki Stefan Pastuszewski Maria Śliwińska
3 Janusz Lorenz Barbara Kudrycka Aleksander Szczygło Stanisław Żelichowski Wojciech Szewko Bolesław Borysiuk Bogusław Rogalski Marek Żejmo Michał Klinger Kazimierz Lubowicki Bogumił Kowszuk Janusz Lewko Franciszek Siemieniako Gniewomir Rokosz-Kuczyński
4 Piotr Gadzinowski Paweł Piskorski Michał Kamiński Mirosław Ząbek Dariusz Rosati Michał Woszczerowicz Wojciech Wierzejski Roman Jagieliński Bronisław Geremek Andrzej Chyłek Stanisław Wojtera Barbara Borys-Damięcka Albert Światopełk-Czetwertyński Bohdan Cywiński
5 Marian Woronin Krzysztof Bobiński Marian Piłka Adam Struzik Krzysztof Teodor Toeplitz Marek Czarnecki Dariusz Grabowski Tomasz Mamiński Agata Morgan Michał Janiszewski Andrzej Nowakowski Józef Szabłowski Andrzej Kowalczyk Jan Rejczak
6 Mieczysław Teodorczyk Jacek Saryusz-Wolski Paweł Zalewski Janusz Wojciechowski Marek Górski Bogdan Golik Ryszard Bender Krzysztof Rutkowski Cezary Józefiak Andrzej Ślipko Kacper Korwin-Mikke Sławomir Owczarski Rafał Kasprzyk Wojciech Łaszkiewicz
7 Marek Siwiec Filip Kaczmarek Marcin Libicki Andrzej Grzyb Elżbieta Smorawińska Jan Masiel Witold Tomczak Włodzimierz Wycisk Jan Kułakowski Mariusz Pawluk Artur Szubert Wojciech Szczęsny Kaczmarek Wojciech Cichy Marek Waszkowiak
8 Irena Kurzępa Zbigniew Zaleski Paweł Poncyljusz Zdzisław Podkański Zofia Dobrzańska-Czernicka Wiesław Kuc Mirosław Piotrowski Stanisław Duszak Piotr Cywiński Andrzej Borys Wojciech Naja Andrzej Ciołko Anna Paschke Józef Bergier
9 Krzysztof Martens Jan Tomaka Mieczysław Janowski Aleksander Bentkowski Elżbieta Dynia Andrzej Lewiński Andrzej Zapałowski Leszek Wołoszyński Grażyna Tomczyk Jerzy Wróbel Zbigniew Sycz Marian Liwo Antoni Kamiński Andrzej Tadeusz Mazurkiewicz
10 Bogdan Podgórski Bogdan Klich Adam Bielan Czesław Siekierski Edward Linde-Lubaszenko Leopold Rutowicz Bogdan Pęk Włodzimierz Stachura Janusz Onyszkiewicz Mariusz Olszewski Stanisław Michalkiewicz Andrzej Zacharzewski Tomasz Stachera Józef Lassota
11 Adam Gierek Jerzy Buzek Wojciech Roszkowski Władysław Serafin Genowefa Grabowska Tomasz Sudoł Maciej Giertych Michał Figlus Grażyna Staniszewska Daniel Podrzycki Andrzej Misiołek Wilibald Winkler Eugeniusz Hryniewicz Janusz Frąckowiak
12 Lidia Geringer de Oedenberg Jacek Protasiewicz Konrad Szymański Tadeusz Samborski Józef Pinior Ryszard Czarnecki Sylwester Chruszcz Bożena Kozłowska Violetta Kutlubasis-Krajewska Tomasz Adamski Janusz Korwin-Mikke Andrzej Wiszniewski Jerzy Popławski Jan Waszkiewicz
13 Bogusław Liberadzki Zdzisław Chmielewski Czesław Hoc Jan Andrykiewicz Ewa Freyberg Jarosław Wierczuk Tomasz Feliks Wójcik Sławomir Machowicz Marcin Święcicki Ryszard Brzuzy Jacek Katzer Julian Lewiński Antoni Feldon Wojciech Żebrowski

Wyniki wyborów[edytuj | edytuj kod]

Podział mandatów pomiędzy komitety wyborcze w poszczególnych okręgach (jeden mandat dla UW błędnie przypisano do okręgu nr 4, zamiast do okręgu nr 7). Tło: liczba głosujących, jaka przypadła na 1 mandat
Wyniki wyborów w poszczególnych powiatach
Frekwencja w poszczególnych okręgach wyborczych

Frekwencja wyniosła 20,87%[3].

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego:

Komitet wyborczy Głosy  % głosów Mandaty
Platforma Obywatelska RP 1 467 775 24,10% 15
Liga Polskich Rodzin 969 689 15,92% 10
Prawo i Sprawiedliwość 771 858 12,67% 7
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej 656 782 10,78% 6
Sojusz Lewicy Demokratycznej – Unia Pracy 569 311 9,35% 5[4]
Unia Wolności 446 549 7,33% 4
Polskie Stronnictwo Ludowe 386 340 6,34% 4
Socjaldemokracja Polska 324 707 5,33% 3
Unia Polityki Realnej 113 675 1,87% 0
Narodowy Komitet Wyborczy Wyborców 94 867 1,56% 0
Inicjatywa dla Polski 88 565 1,45% 0
Krajowa Partia Emerytów i RencistówPartia Ludowo-Demokratyczna 48 667 0,80% 0
Konfederacja Ruch Obrony Bezrobotnych 36 937 0,61% 0
Ogólnopolski Komitet Obywatelski „OKO” 35 180 0,58% 0
Polska Partia Pracy 32 807 0,54% 0
Antyklerykalna Partia Postępu „Racja” 18 068 0,30% 0
Zieloni 2004 16 288 0,27% 0
Demokratyczna Partia Lewicy 5513 0,09% 0
Razem dla Przyszłości 2897 0,05% 0
Narodowe Odrodzenie Polski 2546 0,04% 0
Polska Partia Narodowa 2510 0,04% 0
Razem 6 091 531 100% 54

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]