Titus Corlățean

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Titus Corlăţean)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Titus Corlățean
Titus Corlatean.jpg
Data i miejsce urodzenia 11 stycznia 1968
Medgidia
Przynależność polityczna Partia Socjaldemokratyczna

Titus Corlățean (ur. 11 stycznia 1968 w Medgidii) – rumuński polityk, prawnik, były poseł i eurodeputowany, senator i minister.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył w 1994 studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Bukaresztańskiego. Kształcił się następnie w paryskiej École nationale d'administration.

Do 2001 pracował jako urzędnik w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Następnie przez dwa lata pełnił funkcję osobistego doradcy premiera Rumunii ds. polityki zagranicznej. Od 2003 do 2004 zajmował stanowisko sekretarza stanu ds. Rumunów mieszkającymi poza granicami kraju w urzędzie Prezesa Rady Ministrów.

W 2004 został wybrany w skład Izby Deputowanych z ramienia Partii Socjaldemokratycznej. W 2006 objął stanowisko sekretarza generalnego tego ugrupowania.

Od 2005 był obserwatorem w europarlamencie, w styczniu 2007 uzyskał status posła do PE, zrezygnował jednak już w marcu tego samego roku. W listopadzie 2007 w powszechnych wyborach z listy PSD zdobył ponownie mandat deputowanego do Parlamentu Europejskiego. Był członkiem grupy socjalistycznej oraz wiceprzewodniczącym Komisji Prawnej[1].

Z PE odszedł w grudniu 2008 w związku z wyborem do Senatu, gdzie pełni funkcję przewodniczącego komisji polityki zagranicznej. Od 7 maja do 6 sierpnia 2012 pełnił funkcję ministra sprawiedliwości w rządzie Victora Ponty, następnie został nominowany na ministra spraw zagranicznych. Odwołany 10 listopada 2014 po pierwszej turze wyborów prezydenckich po krytyce związanej z niezapewnieniem odpowiedniej liczby miejsc do głosowania dla rumuńskiej diaspory[2].

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]