Tryszczyń

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tryszczyń
Jezioro Tryszczyńskie
Położenie
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Lokalizacja

Równina Inowrocławska

Morfometria
Powierzchnia

~30 ha

Hydrologia
Rodzaj jeziora

rynnowe

Położenie na mapie gminy Kruszwica
Mapa konturowa gminy Kruszwica, u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Tryszczyń”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Tryszczyń”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Tryszczyń”
Położenie na mapie powiatu inowrocławskiego
Mapa konturowa powiatu inowrocławskiego, blisko centrum na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Tryszczyń”
Ziemia52°40′45″N 18°21′50″E/52,679167 18,363889

Tryszczyń, Jezioro Tryszczyńskiejezioro w Polsce, położone w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie inowrocławskim, w gminie Kruszwica[1]. Jest to niewielkie jezioro rynnowe o znacznej głębokości, będące przed wiekami częścią jeziora Gopło. Położone jest ono w odległości ok. 2 km od Kruszwicy, między miejscowościami Bródzki, Grodztwo i Wróble. Gatunki ryb jakie występują w tym jeziorze to lin, krąp, płoć, szczupak, wzdręga, węgorz[2][3].

Legenda o Białej Pani[edytuj | edytuj kod]

Według miejscowej legendy, w czasach gdy jezioro stanowiło część Gopła, nad jego brzegiem mieszkał rybak Tryszcz z żoną Malwiną. Wiedli spokojny żywot, bez waśni i swarów. Pewnego razu Tryszcz podczas połowu spotkał niezwykłą postać – Białą Damę, która poprosiła go o wybudowanie świątyni na wyspie, na środku jeziora. Rybak spełnił prośbę, choć budowa trwała bardzo długo. Miejscowi mieszkańcy z czcią i szacunkiem odnosili się do tego miejsca, ale znalazł się wśród nich grzesznik Szymon-Tomasz, który zbezcześcił święte miejsce, za co spotkała go kara – wraz z budowlą zapadł się pod wodę. Podobno świątynia ma znowu pojawić się na powierzchni, gdy tylko ludzie będą żyli tak zgodnie, jak w czasach Tryszcza i Malwiny.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nazewnictwo geograficzne Polski. Tom 1. Hydronimy. Część 2. Wody stojące, Ewa Wolnicz-Pawłowska, Jerzy Duma, Janusz Rieger, Halina Czarnecka (oprac.), Warszawa: Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2006 (seria Nazewnictwo Geograficzne Polski), s. 356, ISBN 83-239-9607-5.
  2. Marian Wichliński, Jezioro Tryszczyn | wędkarstwo i ryby wędkuje.pl [online], wedkuje.pl, 24 grudnia 2012 [dostęp 2020-06-14] (pol.).
  3. Łukasz, Jezioro Tryszczyń | wędkarstwo i ryby wędkuje.pl [online], wedkuje.pl, 4 stycznia 2015 [dostęp 2020-06-14] (pol.).