Two-Face

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Two-Face (pol. Dwie Twarze, alter ego - Harvey Dent, pierwotnie Harvey Kent[1][2]), fikcyjna postać (złoczyńca) znany z serii komiksów o przygodach Batmana, wydawanych przez DC Comics. Została stworzona przez Boba Kane'a i Billa Fingera. Pierwszy raz pojawiła się w Detective Comics vol. 1 #66 (sierpień 1942)[3]. Bob Kane w swej autobiografii wyznał, że tworząc tą postać inspirował się głównym bohaterem z filmu Doktor Jekyll i pan Hyde (Dr Jekyll and Mr Hyde) z 1931 roku, będącą ekranizacją powieści Roberta Louisa Stevensona pod tym samym tytułem, która widział w młodości, zaś motyw rzutu monetą wziął z filmu gangsterskiego pod tytułem Człowiek z blizną (Scarface)[4][5]. Inspiracją dla tej postaci mógł być również pierwowzór Batmana, stworzony przez pisarza Murray'a Leinstera bohater pulp magazine'ów z lat 30. XX wieku - Black Bat, którego geneza była zbieżną z genezą Two-Face'a (podobnie jak Harvey Dent, Black Bat był prokuratorem, którego oblano kwasem)[6].

Harvey Dent był początkowo obiecującym prokuratorem okręgowym w Gotham City, który jednak stał się przestępcą i jednym z głównych przeciwników Batmana, po tym jak jego twarz została oblana kwasem przez mafioza - Sala Maroniego, na jego procesie. Jego atrybutem jest moneta, od rzutu której zależą podejmowane przez niego decyzje, szczególnie gdy dotyczą o czyimś życiu lub śmierci. Cechuje go obsesja na punkcie liczby „2” i rozdwojenie osobowości[3].

Znana jest również w licznych serialach animowanych, filmach fabularnych i grach komputerowych o przygodach człowieka-nietoperza. Pierwszy raz na dużym ekranie pojawił się (wyłącznie jako Harvey Dent) w filmie w filmie Batman z 1989, w którego rolę wcielił się Billy Dee Williams. W kolejnym filmie z serii, zatytułowanym Batman Forever jego rolę odegrał Tommy Lee Jones. W filmie Mroczny rycerz (The Dark Knight) z 2008 w rolę Harvey'ego Denta wcielił się Aaron Eckhart.

Przypisy

  1. Brian Cronin: Comic Book Legends Revealed #222 (ang.). Comic Book Resources, 27 sierpnia 2009. [dostęp 25 marca 2014].
  2. Joseph Braverman: Understanding the Character: Two-Face (ang.). The Awards Circuit, 03 lipca 2012. [dostęp 25 marca 2014].
  3. 3,0 3,1 Robert Greenberger: The DC Comics Encyclopedia The Definitive Guide to the Characters of the DC Universe. Dougall Alastair (red.). Nowy Jork: DK Publishing, 2004, s. 317. ISBN 0-7566-4119-5. (ang.)
  4. Pam Harrison: Supervillain Origins: Two-Face! (ang.). Examiner.com, 03 kwietnia 2012. [dostęp 25 marca 2014].
  5. Larry Carroll, Shawn Adler, Jeff Cornell: 'Dark Knight' Explores Yet Another Side Of Harvey 'Two-Face' Dent (ang.). MTV, 09 lipca 2008. [dostęp 25 marca 2014].
  6. Josie Campbell: Buccellato's "Black Bat" Takes Wing at Dynamite (ang.). Comic Book Resources, 13 listopada 2012. [dostęp 25 marca 2014].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Profil postaci na portalu Heroes Movies (pol.)