Unia Celna Białorusi, Kazachstanu i Rosji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Таможенный союз Беларуси, Казахстана и России
Unia Celna Białorusi, Kazachstanu i Rosji
Customs Union of Belarus, Kazakhstan, and Russia (orthographic projection) - Crimea disputed.svg
Język roboczy rosyjski, kazachski, białoruski
Członkowie  Białoruś
 Kazachstan
 Rosja
Sekretarz Siergiej Głaziew
Utworzenie 1 stycznia 2010
Oficjalna strona organizacji
Spotkanie głów państw krajów Unii Celnej: Nursułtan Nazarbajew, Alaksandr Łukaszenka i Władimir Putin w Mińsku, 26 sierpnia 2014

Unia Celna Republiki Białorusi, Republiki Kazachstanu i Federacji Rosyjskiej — międzynarodowa umowa o powstaniu jednej przestrzeni celnej podpisany przez Rosję, Białoruś i Kazachstan. Kodeks celny pomiędzy państwami sygnatariuszami został podpisany 27 listopada 2009 r. Unia formalnie istnieje od 1 stycznia 2010 r., zaś od 1 lipca 2010 kodeks celny jest stosowany w relacjach handlowych pomiędzy Rosją i Kazachstanem a od 6 lipca także z Białorusią[1].

W lutym 2012 r. wniosek o przystąpienie do Unii złożyli Kirgistan[2] i Armenia [3]. Po ewentualnym przystąpieniu Kirigstanu, wniosek o przystąpienie ma złożyć Tadżykistan, bowiem jednym z warunków członkostwa w Unii jest posiadanie granicy z co najmniej jednym z państw członkowskich[4]. Syria[5], Abchazja, Osetia Południowa [6] również planują dołączyć się do Unii .

Przypisy

  1. Janusz Dziugiewicz. Unia Celna - nowe narzędzie integracji przestrzeni postradzieckiej. „Biuletyn Wschodni”. 5/2011, 22 września 2011. Bielsko-Biała. 
  2. Rosyjska Unia obejmie Azję Środkową (pol.). kresy.pl. [dostęp 19 marca 2013].
  3. Armenia Working On Customs Union (ang.). rferl.org. [dostęp 27 lutego 2014].
  4. Tomasz Kawka: Kazachska opozycja żąda wyjścia kraju z Unii Celnej (pol.). rynekwschodni.pl. [dostęp 19 marca 2013].
  5. Alexander Natruskin: Syria Plans to Join Customs Union with Russia ‘in Near Future’ (ang.). ria.ru. [dostęp 27 lutego 2014].
  6. Inclusion of Abkhazia and South Ossetia into customs union is important precedent for Nagorno-Karabakh (ang.). arka.am. [dostęp 27 lutego 2014].